Διευθυντής

54124 Θεσσαλονίκη

Τ:

E:

Ο Τομέας καλύπτει τα γνωστικά αντικείμενα της Ιστορίας της Φιλοσοφίας, της Δογματικής και της Οικουμενικής Κίνησης.

Διδακτικό αντικείμενο:

Τα μέλη ΔΕΠ του Τομέα διδάσκουν σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο μαθήματα  σχετικά με τα γνωστικά αντικείμενα που καλύπτει ο Τομέας. Συγκεκριμένα σε προπτυχιακό επίπεδο διδάσκονται τα μαθήματα:

• Δογματική Α΄ (Ιστορία της Ορθόδοξης Θεολογίας και Πνευματικότητας),
  • Δογματική Β΄ (Εισαγωγή στη Θεολογική Γνωσιολογία),
  • Δογματική Γ΄ (Ἐκθεση της Ορθόδοξης Πίστης),
  • Δογματική Δ΄ (Συμβολική Θεολογία), Ιστορία της Φιλοσοφίας και Οικουμενική Κίνηση.

Σε μεταπτυχιακό επίπεδο διδάσκονται επίσης μαθήματα Δογματικής, Οικουμενικής Θεολογίας και Φιλοσοφίας.

Ερευνητικό αντικείμενο:

Στα ερευνητικά ενδιαφέροντα των μελών του Τομέα εντάσσονται η μελέτη της Ιστορίας των Δογμάτων, της Δογματικής της Ορθόδοξου Εκκλησίας, της Συμβολικής, της Ιστορίας και της Θεολογίας της Οικουμενικής  Κίνησης και της Ιστορίας της Φιλοσοφίας.