Διευθυντής

Πολυτεχνική Σχολή

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας

Κτίριο Δ' Πολυτεχνικής Σχολής (5ος όροφος)

Πανεπιστημιούπολη

54124, Θεσσαλονίκη

Τ:

+30 2310 996316

O Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο των πηγών και της τεχνολογίας (συμβατική, πυρηνική και ήπιων μορφών) παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, της ηλεκτρομηχανικής μετατροπής ενέργειας, της μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, της ηλεκτρικής οικονομίας, των ηλεκτροτεχνικών υλικών και των ηλεκτρονικών ισχύος.

Διδακτικό αντικείμενο:

Το διδακτικό αντικείμενο περιλαμβάνει:

• Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας: Από την παραγωγή στη χρήση, μεταβατικά φαινόμενα, έλεγχος συστημάτων, επιδράσεις των γραμμών μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας.
  • Ηλεκτρικές Μηχανές: συνεχούς και εναλλασσόμενου ρεύματος, κινητήρες στη βιομηχανία και γεννήτριες στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, οδήγηση ηλεκτρικών μηχανών με ηλεκτρονικά ισχύος.
  • Υψηλές Τάσεις: Παραγωγή και μέτρηση υψηλών τάσεων και ισχυρών ρευμάτων, διηλεκτρικές μετρήσεις, συμπεριφορά αερίων, υγρών, στερεών διηλεκτρικών καθώς και υψηλού κενού, προστασία.
  • Πυρηνική Τεχνολογία: Εφαρμογές της πυρηνικής φυσικής, θέματα πυρηνικών αντιδραστήρων, διαγνωστική πυρηνικών αντιδραστήρων και βιομηχανικών συστημάτων, ραδιενέργεια περιβάλλοντος.
  • Ηλεκτροτεχνικά Υλικά: Ανάπτυξη και χαρακτηρισμός υλικών: υλικά ηλεκτροτεχνίας ισχυρών ρευμάτων, μαγνητικά υλικά, ημιαγωγοί, υπεραγωγοί, μαγνητοοπτικά, πιεζοηλεκτρικά, διηλεκτρικά, ανάπτυξη αισθητηρίων και διατάξεων.