«ΑΠΘ την Κυριακή» και το 2018

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής μας κοινότητας,

Αγαπητοί Θεσσαλονικείς,

Το «ΑΠΘ την Κυριακή» είναι μία από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις του Πανεπιστημίου μας και το καθιστά κάθε χρόνο για τρεις Κυριακές ανοιχτό και φιλόξενο προς όλους τους Θεσσαλονικείς. Ο θεσμός του «ΑΠΘ την Κυριακή», αυτή τη χρονιά, θα πραγματοποιηθεί στις 06/05, 13/05 και 20/05.

Το Πανεπιστήμιό μας θ’ ανοίξει και φέτος διάπλατα τις «πύλες» του και θα γίνει για τις τρεις πρώτες Κυριακές του Μαΐου το πιο φιλόξενο σημείο της πόλης μας.

Μέσα από πειράματα, παρατηρήσεις, ξεναγήσεις σε μουσεία, αρχεία και συλλογές του Πανεπιστημίου μας, δημιουργικά εργαστήρια, παιχνίδια και παρουσιάσεις, οι Θεσσαλονικείς κάθε ηλικίας θα έχουν και φέτος την ευκαιρία να γνωρίσουν το σημαντικό εκπαιδευτικό και ακαδημαϊκό έργο του ΑΠΘ.

Το «ΑΠΘ την Κυριακή» μας υπενθυμίζει τους άρρηκτους δεσμούς που έχει το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο με την πόλη μας και είναι μεγάλη χαρά για εμάς αλλά συνάμα και ευθύνη, να φροντίζουμε ώστε οι δεσμοί αυτοί να δυναμώνουν χρόνο με το χρόνο.

Οι Πρυτανικές Αρχές,

Περικλής Α. Μήτκας, Πρύτανης