Η βιβλιοθήκη του Τμήματος Θεάτρου λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 1992-93.
Αποτελεί μία από τις περιφερειακές τμηματικές βιβλιοθήκες του Συστήματος Βιβλιοθηκών του Α.Π.Θ., είναι δανειστική και λειτουργεί σύμφωνα με τον κανονισμό του Συστήματος.
 Η συλλογή της διακρίνεται σε τρεις κατηγορίες (πλήρους δανεισμού, περιορισμένου και μη δανειζόμενου) και περιλαμβάνει: 12500 τόμους βιβλίων, 85 τίτλους περιοδικών, αρχείο θεατρικών προγραμμάτων, ψηφιακό αρχείο με κριτικές και άρθρα δημοσιευμένα σε εφημερίδες από το 1985 μέχρι σήμερα,  αρχείο αφισών και φωτογραφιών, οπτικοακουστικό υλικό, αρχείο διπλωματικών εργασιών και διαλέξεων των φοιτητών του Τμήματος και αρχείο μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών και διδακτορικών διατριβών του Τμήματος.
Οι χρήστες της βιβλιοθήκης μπορούν μέσω του ιστότοπου του συστήματος βιβλιοθηκών του Α.Π.Θ. http://web.lib.auth.gr να έχουν πρόσβαση  στον αυτοματοποιημένο κατάλογο (OPAC) για την συλλογή βιβλίων έντυπων και ηλεκτρονικών, περιοδικών και σειρών καθώς επίσης και στα ηλεκτρονικά περιοδικά και τις ψηφιακές συλλογές του Α.Π.Θ.
 Η βιβλιοθήκη λειτουργεί όλες τις εργάσιμες μέρες από τις 9:00 το πρωί μέχρι τις 20:00 το απόγευμα και στεγάζεται στο κτίριο της οδού Εγνατία 122 (β΄ όροφος).

Διοικητικό προσωπικό:

Σταματία Μαστοροστεργίου
Δέσποινα Αθανασιάδου

Τ:

F:

E:

Διεύθυνση:

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Σχολή Καλών Τεχνών
Τμήμα Θεάτρου
Εγνατία 122, κτίριο "Κλειώ"
ΤΚ 54622