Διευθυντής:

54124 Θεσσαλονίκη

Τ:

E:

Στον Τομέα Φαρμακευτικής Τεχνολογίας είναι ενταγμένα τα Εργαστήρια: α) "Φαρμακοτεχνικό και Ελέγχου Φαρμάκων", και β) "Φαρμακευτικής Ανάλυσης".

Διδακτικό αντικείμενο:

Τα εκπαιδευτικά αντικείμενα του Τομέα:

• Φαρμακευτική Ανάλυση (Ι και ΙΙ) (Yποχρεωτικό)
  • Γενική Φαρμακευτική Τεχνολογία (Yποχρεωτικό)
  • Συνταγοτεχνία (Yποχρεωτικό)
  • Φυσική Φαρμακευτική (Yποχρεωτικό)
  • Βιοφαρμακευτική (Yποχρεωτικό)
  • Ειδική Φαρμακευτική Τεχνολογία (Ι και ΙΙ) (Yποχρεωτικό)
  • Μέθοδοι Ελέγχου Φαρμάκων I (Yποχρεωτικό)
  • Καλλυντικά (Eπιλογής)
  • Μέθοδοι Ελέγχου Φαρμάκων II (Eπιλογής)
  • Φαρμακευτική Τεχνολογία (Eπιλογής)
  • Συνταγοτεχνία (ΜΗΣΥΦΑ) (Eπιλογής)

Ερευνητικό αντικείμενο:

• H φαρμακευτική πράξη και νομοθεσία (εκτέλεση συνταγών και φαρμακο-τεχνικών εργασιών στο φαρμακείο και στο νοσοκομείο).
  • Η θεώρηση των φαρμακευτικών ουσιών και των σκευασμάτων ως και των συστημάτων εφαρμογής και δράσης αυτών (φυσικοί και φυσικοχημικοί νόμοι) από φυσική-φαρμακευτική άποψη.
  • Οι βασικές φαρμακοτεχνικές διεργασίες σε ημιβιομηχανική και βιομηχανική κλίμακα των πρώτων υλών και φαρμακευτικών ουσιών καθώς και ο σχεδιασμός, τεχνολογία και μορφοποίηση αυτών σε σκευάσματα και καλλυντικά προϊόντα.
  • Η εκτίμηση της ποιότητας φαρμάκων, καλλυντικών και γενικά προϊόντων φυτικής προέλευσης, σκευασμάτων και ουσιών, με εφαρμογή μεθόδων ελέγχου (φυσικοχημικών, τεχνολογικών, μικροβιολογικών, in vivo, κλπ.).
  • Η βιοφαρμακευτική τεχνολογία των σκευασμάτων και οι παράγοντες που επιδρούν στην αποτελεσματικότητα κατά την in vivo εφαρμογή τους.
  • Η τεχνολογική μελέτη παραγόντων που επηρεάζουν την παραλαβή, επεξεργασία, έλεγχο φυσικών προϊόντων και των συστατικών τους.