Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. «Ο άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς» σας προσκαλεί στην Επιστημονική Ημερίδα με θέμα:

«Η Επιστήμη της Θεολογίας – Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις»

Στόχο του όλου εγχειρήματος αποτελεί εν γένει η ανάδειξη της Επιστήμης της Θεολογίας στη συγχρονία και τη διαχρονία της, αλλά και ο συσχετισμός και η προβολή του άρρηκτου δεσμού της με άλλα επιστημονικά πεδία. Έτσι, απαρτίζεται από τέσσερεις διεπιστημονικές Συνεδρίες:

• Θεολογία και Φιλολογία
  • Θεολογία και επιστήμες πολιτισμού
  • Θεολογία και Τέχνη
  • Θεολογία και Ιστορία

Η Επιστημονική Ημερίδα «Η Επιστήμη της Θεολογίας – Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις», που διοργανώνεται από το Σύλλογο «Ο άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς» θα λάβει χώρα στο Γ΄ Αμφιθέατρο του Β΄ Ορόφου της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ., την Παρασκευή, 16 Ιουνίου 2017, με ώρα έναρξης 10:00.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Συνημμένα αρχεία:

Πληροφορίες συνεδρίου/ημερίδας