Η Βιβλιοθήκη του Τμήματος Οδοντιατρικής στεγάζεται στο Β΄ Υπόγειο του
κτιρίου Οδοντιατρικής. Αποτελεί μία από τις 41 υπό οργάνωση Περιφερειακές Αυτόνομες
Τμηματικές Βιβλιοθήκες του Α.Π.Θ. και χρησιμοποιεί το αυτοματοποιημένο
σύστημα μηχανοργάνωσης «HORIZON».
Η Βιβλιοθήκη εξυπηρετεί την κοινότητα του Τμήματος (μέλη Δ.Ε.Π., Ε.Τ.Ε.Π.,
φοιτητές, κλπ.) καθώς και τους επισκέπτες–ερευνητές. Την ευθύνη
λειτουργίας της Βιβλιοθήκης την έχει η Επιτροπή Βιβλιοθήκης. Η υπεύθυνη
Βιβλιοθηκονόμος είναι η κα Μαρία Νικολάκη (τηλ. 2310999433).
Η συλλογή της Βιβλιοθήκης του Τμήματος Οδοντιατρικής αποτελείται από
περίπου τρεις χιλιάδες πεντακόσιους (3.500) τίτλους ελληνικών και
ξενόγλωσσων βιβλίων που απαρτίζουν επιμέρους συλλογές, με ξεχωριστή
διαχείριση για καθεμία, όπως:

• Η Κύρια Συλλογή, με βιβλία που εξυπηρετούν τις ερευνητικές και εκπαιδευτικές ανάγκες του Τμήματος και των χρηστών.
  •  Η Συλλογή Πληροφοριακών Βιβλίων, που περιλαμβάνει λεξικά, εγκυκλοπαίδειες, άτλαντες κ.λ.π.
  •  Η Συλλογή Διδακτορικών Διατριβών του Τμήματος, που περιλαμβάνει διδακτορικές διατριβές, διπλωματικές εργασίες και υφηγεσίες μελών του Τμήματος.
  •  Η Συλλογή των Περιοδικών, που περιλαμβάνει περιοδικά οδοντιατρικού ενδιαφέροντος (135 τίτλους περιοδικών εκδόσεων με 72 τρέχοντες τίτλους) ταξιθετημένα αλφαβητικά με τον τίτλο, τα περισσότερα υπάρχουν και on-line.

Η Βιβλιοθήκη λειτουργεί καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή. Οι ώρες λειτουργίας είναι
09:00 π.μ.– 17:00 μ.μ. Η Βιβλιοθήκη έχει στη διάθεσή της φωτοαντιγραφικό μηχάνημα με
σύστημα καρτών για την καλύτερη εξυπηρέτηση των χρηστών της. Υπάρχουν επίσης έξι
ηλεκτρονικοί υπολογιστές με σύνδεση στο διαδίκτυο για αναζήτηση βιβλιογραφίας, καθώς
επίσης και συσκευή σάρωσης εικόνων (scanner).

Υπεύθυνος:

Διοικητικό προσωπικό: