Η Βιβλιοθήκη του Τομέα Λογοτεχνίας βρίσκεται στην αίθουσα 106, στο ισόγειο του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής και διαθέτει πλούσια συλλογή λογοτεχνικών κειμένων (15.000 τίτλους) από το Μεσαίωνα ως τις μέρες μας. Εκτός αυτών υπάρχουν βιβλία θεωρίας και κριτικής της Λογοτεχνίας. Το μεγαλύτερο μέρος του υλικού της Βιβλιοθήκης είναι δανειζόμενο. Μόνο ένα μικρό μέρος δεν δανείζεται (References) δεδομένου ότι υπόκειται στον κανονισμό Λειτουργίας Συστήματος Βιβλιοθηκών ΑΠΘ. Διαθέτει επίσης μικρό χώρο αναγνωστηρίου και παρέχει δωρεάν τη φωτοτύπηση λίγων σελίδων μη δανειζόμενου υλικού. Ώρες λειτουργίας: 09:00 - 19:00. Περιοδικά λογοτεχνίας βρίσκονται στη Θεματική Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής. Ο χρήστης μπορεί να τα αναζητήσει με τον τίτλο τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση: www.auth/phil/lib.

Τ:

F: