Η Βιβλιοθήκη στεγάζεται στο 2ο όροφο του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής (αίθουσα 307). Η Βιβλιοθήκη διαθέτει μια πλούσια συλλογή από βιβλία και λεξικά (~8000 τίτλοι) καθώς και αρχείο μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών σε ηλεκτρονική μορφή (~120 CD).
Διαθέτει ηλεκτρονικό υπολογιστή ώστε φοιτητές και διδάσκοντες να μπορούν να χρησιμοποιούν  στον Κατάλογο Πρόσβασης Κοινού (OPAC - Online Public Access Catalogue) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που περιλαμβάνει το υλικό όλων των Τμηματικών Βιβλιοθηκών καθώς και αυτό της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΑΠΘ.
Η Βιβλιοθήκη είναι δανειστική και ακολουθεί τον ενιαίο κανονισμό λειτουργίας του συστήματος βιβλιοθηκών του ΑΠΘ, ενώ καθημερινά λειτουργεί και ως αναγνωστήριο από τις 9.00 έως τις 19.00.

Διεύθυνση:

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης