Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα Erasmus+ σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια από το ΚΔΞΓ

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών στο πλαίσιο των δωρεάν μαθημάτων του θα προσφέρει για το εαρινό εξάμηνο 2016, σε φοιτητές-τριες του Α.Π.Θ. το μάθημα «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια» στη  γαλλική γλώσσα.

Πληροφορίες για το μάθημα

• Απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
  • Προσφέρεται κατά το εαρινό εξάμηνο 2016 και θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες) κατά το διάστημα 22 Φεβρουαρίου- 27 Μάιου 2016, Τετάρτη 13:30-15:45 στο «Γλωσσικό Εργαστήρι» του Κ.Δ.Ξ.Γ. ισόγειο κτιρίου Νομικής Σχολής
  • Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι απαραίτητη και ανελλιπής (τουλάχιστον το 80% των συνολικών ωρών παρακολούθησης).
  • Στο τέλος  του εξαμήνου θα διενεργηθούν εξετάσεις επίδοσης. Θα αποδοθούν 2 πιστωτικές μονάδες  (ECTS).
  • Στο τέλος του εξαμήνου θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.
  • Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή είναι η γνώση της Γαλλικής γλώσσας σε επίπεδο Β1+.