Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα Erasmus+ σε αγγλόφωνα Πανεπιστήμια από το ΚΔΞΓ

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών στο πλαίσιο των δωρεάν μαθημάτων του θα προσφέρει για το εαρινό εξάμηνο 2016, σε φοιτητές-τριες του Α.Π.Θ. το μάθημα «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε αγγλόφωνα Πανεπιστήμια» στην αγγλική γλώσσα.

Στόχος του προγράμματος

• Η γλωσσική κατάρτιση των φοιτητών στο αντικείμενο των αγγλικών για Ακαδημαϊκούς σκοπούς (EAP) σε προπτυχιακό επίπεδο
  • Η καλλιέργεια δεξιοτήτων που απαιτείται να κατέχουν οι φοιτητές που θα πραγματοποιήσουν σύντομες προπτυχιακές σπουδές σε αγγλόφωνα Πανεπιστήμια του εξωτερικού. (Speaking Skills, Academic listening skills, Note-taking skills, Writing skills)

Πληροφορίες για το μάθημα

• Απευθύνεται σε προπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.