Αναζήτηση εθελοντών φοιτητών για τους δύο νέους κύκλους του Ανοιχτού Πανεπιστημίου

Αρχίζουν τη Δευτέρα 08 Φεβρουαρίου 2016 οι εγγραφές για τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου του Ανοιχτού Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, οι οποίες θα διαρκέσουν έως τη συμπλήρωση των τμημάτων (150 συμμετέχοντες και 100 αναπληρωματικοί).

Δύο νέοι κύκλοι μαθημάτων θα παρουσιαστούν στο εξάμηνο αυτό. Για το εαρινό εξάμηνο, έχουν προγραμματιστεί οι εξής θεματικοί κύκλοι: «Ελληνισμός του Εύξεινου Πόντου από την αρχαία εποχή έως σήμερα», Δευτέρα 19:00-21:00 και Κύκλος Θεολογικών Μαθημάτων: «Θεολογικά και Θρησκευτικά ρεύματα στη Θεσσαλονίκη από τον α΄ έως τον κ΄ μ.Χ αιώνα», Τετάρτη 19:00-21:00. Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης, Πλατεία Ιπποδρομίου.

Για τους δύο νέους κύκλους μαθημάτων ζητούνται εθελοντές φοιτητές.

Δηλώσεις συμμετοχής εθελοντών στο: hodol@edlit.auth.gr κ. Ε. Χοντολίδου

Το πρόγραμμα των διαλέξεων του εαρινού εξαμήνου για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016 με τον κύκλο «Ελληνισμός του Εύξεινου Πόντου από την αρχαία εποχή έως σήμερα» και την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2016 με τον κύκλο Κύκλος Θεολογικών Μαθημάτων: «Θεολογικά και Θρησκευτικά ρεύματα στη Θεσσαλονίκη από τον α΄ έως τον κ΄ μ.Χ αιώνα».

Ημέρα

Κύκλος

Επιστημονικός υπεύθυνος

Δευτέρα

«Ελληνισμός του Εύξεινου

Πόντου από την αρχαία

εποχή έως σήμερα»

Παντελής Σαββίδης Μαθηματικός – Δημοσιογράφος        Πρόεδρος Συλλόγου Αποφοίτων Α.Π.Θ

Τετάρτη

19:00 – 21:00

Κύκλος Θεολογικών Μαθημάτων: «Θεολογικά και Θρησκευτικά ρεύματα στη Θεσσαλονίκη από τον α’ έως τον κ΄ μ.Χ αιώνα»

Μιλτιάδης Κωνσταντίνου Καθηγητής Παλαιάς και Βιβλικής Εβραϊκής Γλώσσας, Κοσμήτωρ Θεολογικής Α.Π.Θ.