MS Festival 2016

Αντικείμενο Διοργάνωσης

Η Ελληνική Εταιρία για τη Σκλήρυνση κατά Πλάκας διοργανώνει μια σειρά από ενέργειες στα πλαίσια του εορτασμού της

Παγκόσμιας Ημέρας για την ΣΚΠ 2016.

Κορυφαία εκδήλωση του φετινού προγράμματος αποτελεί η διοργάνωση του MS Festival 2016. Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση του κοινωνικού συνόλου για τις νεότερες θεραπευτικές εξελίξεις κατά την αντιμετώπιση της ΣΚΠ, η βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων που αντιμετωπίζουν την ΣΚΠ και η ευαισθητοποίηση των μελών και φίλων της ΕΕΣΚΠ για τις κοινωνικές και θεραπευτικές επιπτώσεις της μάχης κατά της Πολλαπλής Σκλήρυνσης.

Το MS Festival 2016 θα φιλοξενηθεί στις καταπράσινες εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής της Θεσσαλονίκης και θα πλαισιώσει τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας για την ΣΚΠ 2016, προβάλλοντας τα μηνύματα της Παγκόσμιας & Ευρωπαϊκής Πλατφόρμας για την Πολλαπλή Σκλήρυνση, των MSIF και EMSP, αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα θα εξελιχθεί σε πολλές κατευθύνσεις. Το ενημερωτικό σκέλος της διοργάνωσης θα συμπεριλάβει ομιλίες και workshops έτσι ώστε να ακουστούν οι νεότερες εξελίξεις γύρω από τις διαγνωστικές και θεραπευτικές μεθόδους αντιμετώπισης της Πολλαπλής Σκλήρυνσης. Ένας επιπρόσθετος στόχος είναι η ενημέρωση για θέματα που αφορούν τα δικαιώματα των ατόμων που αντιμετωπίζουν την ΣΚΠ, την ψυχολογική υποστήριξη συνοδών και ατόμων με ΣΚΠ και τους εναλλακτικούς τρόπους θεραπείας -όπως η γυμναστική άσκηση, η θεραπευτική ιππασία, η κολύμβηση και η ενασχόληση με την τέχνη. Παράλληλα, θα παρουσιαστεί το έργο της Ελληνικής Ένωσης Έρευνας & Διάσωσης.

Θα οργανωθούν επίσης παράλληλες ενέργειες ψυχαγωγικού, εκπαιδευτικού και κοινωνικού χαρακτήρα, με απώτερο στόχο την καλλιέργεια του ενδιαφέροντος γύρω από έναν υγιεινό και ισορροπημένο τρόπο ζωής. Ανάμεσα στις πολλές ενέργειες που θα φέρουν τις επισκέπτες κοντά στη φύση, ξεχωρίζει η οργάνωση του υπαίθριου εργαστηρίου κηπουρικής.

Θα ακουστούν επίσης όλες οι απαραίτητες διατροφικές συμβουλές με τη χρήση αγνών και φυσικών υλικών. Κατά τη διάρκεια του θέματος “Μαγειρική στη Φύση”, ο διάσημος nomad chef Ανδρέας Λαγός θα παρουσιάσει μια υπέροχη συνταγή στον κήπο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Θα προβληθεί επίσης το τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό σποτ με το κοινωνικό μήνυμα της ΕΕΣΚΠ, που επιμελήθηκαν οι συνεργάτες της ΕΕΣΚΠ του τμήματος δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας, με τη φιλική συμμετοχή του γνωστού καλλιτέχνη Γιάννη Ζουγανέλη και ακόμα 5 μελών της Ελληνικής Εταιρίας για την Σκλήρυνση κατά Πλάκας.

Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, να μάθουν για τα εκπαιδευτικά προγράμματα της Σχολής και να βιώσουν μια μοναδική εμπειρία επαφής με τη φύση.

Αργά το μεσημέρι της Κυριακής 22/5, οι επισκέπτες θα απολαύσουν τις νοστιμιές του μπουφέ που θα οργανωθεί στους μαγευτικούς κήπους της Σχολής.

►Για οδηγίες πρόσβασης στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή καλέστε το: 69 44 77 61 55

Διοργάνωση: ecopromotion.gr

09:00 – 09:30 Προσέλευση – Καφές

10:00 – 12:45 Ξενάγηση με τρακτέρ στους κήπους της Σχολής