Η Ελλάδα επιστρέφει στα προαιρετικά προγράμματα της ESA

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης χαιρετίζει την απόφαση της Ελληνικής Κυβέρνησης (Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας) να επανενταχθεί η Ελλάδα στα προαιρετικά προγράμματα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA), επενδύοντας 8,2 εκατ. ευρώ την επόμενη τριετία. Η δυνατότητα συμμετοχής σε προσκλήσεις χρηματοδότησης ερευνητικών έργων μέσω της συμμετοχής στα προγράμματα του ESA ενδιαφέρει άμεσα πολλές πανεπιστημιακές ερευνητικές ομάδες καθώς η θεματολογία ενδιαφέροντος του ESA καλύπτει επιστημονικά πεδία πολλών Σχολών του ΑΠΘ (όχι μόνο θετικής ή εφαρμοσμένης κατεύθυνσης). Το ΑΠΘ έχει αναδείξει το έντονο ενδιαφέρον των μελών του για τα θέματα αυτά (www.auth.gr/news/events/22150 ), και υποστηρίζει κάθε προσπάθεια μεγαλύτερης δυνατής συμμετοχής της χώρας σε Ευρωπαϊκές και Διεθνείς Ερευνητικές και Ακαδημαϊκές Δράσεις.

Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο: “Η Ελλάδα επιστρέφει στην τροχιά του Διαστήματος