8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας

Η Θεολογική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – τηρώντας την μακρά παράδοση των Διεθνών Συνεδρίων Ορθοδόξου Θεολογίας που έχουν διεξαχθεί τις περασμένες δεκαετίες – διοργανώνει το 8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.  Το 8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από τις 21 έως τις 25 Μαΐου 2018. Το θέμα του συνεδρίου θα είναι: “Η Αγία και Μεγάλη Σύνοδος της Ορθοδόξου Εκκλησίας: Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αιώνα” και θα διερευνήσει την σπουδαιότητα και τις επιπτώσεις της συνοδικότητας για την Εκκλησία και την κοινωνία σε έναν πλουραλιστικό κόσμο.

Οι επίσημες γλώσσες του συνεδρίου θα είναι τα Αγγλικά και τα Ελληνικά.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε παρακάτω στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου:
8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας