Το ΑΠΘ καταδικάζει την επίθεση κατά του Γιάννη Μπουτάρη

Οι Πρυτανικές Αρχές, εκφράζοντας τα αισθήματα και τον έντονο αποτροπιασμό της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών της Πανεπιστημιακής κοινότητας του ΑΠΘ, απέστειλαν επιστολές προς τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης, Γιάννη Μπουτάρη και την Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, Καλυψώ Γούλα, με τις οποίες καταδικάζουν τη βίαιη και άνανδρη επίθεση  εναντίον τους.

Δηλώνουμε την πλήρη συμπαράστασή μας στον κ. Δήμαρχο και στα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου, σε μία συντονισμένη προσπάθεια υπεράσπισης της ελευθερίας της γνώμης και ζητούμε την παραδειγματική τιμωρία των δραστών, οι οποίοι με τη στάση τους αμαύρωσαν την ημέρα μνήμης για τη Γενοκτονία των Ποντίων και τη μετέτρεψαν σε ημέρα διχασμού.

Φαινόμενα βίας, ανομίας και εγκληματικών ενεργειών, από όπου κι αν προέρχονται, είναι απόλυτα καταδικαστέα και δεν έχουν θέση σε μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία. Και μόνο όταν η καταδίκη είναι γενική, χωρίς αστερίσκους, υπάρχει ελπίδα να τα εξαλείψουμε.

Όμως θα πρέπει να μας απασχολήσουν έντονα τόσο η αδιαφορία συμπολιτών μας, που αρκούνται στην καταγραφή και αναμετάδοση βίαιων ενεργειών, χωρίς να κάνουν την παραμικρή προσπάθεια να τις εμποδίσουν, όσο και οι αποστάσεις που τηρούν τα όργανα της Πολιτείας, σε πολλές ανάλογες περιπτώσεις.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης υπερασπίζεται την ελευθερία της γνώμης, όπως κάνει πάντα και όπως αρμόζει σε μία δημοκρατική και ευνομούμενη πολιτεία.

Η χθεσινή  συναυλία της Ορχήστρας και της χορωδίας του ΑΠΘ, τελευταία εκδήλωση του «ΑΠΘ την Κυριακή», αφιερώθηκε από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα, στον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης και στο δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση.