Ποτέ ξανά. Θεσσαλονίκη-Άουσβιτς. 70 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού

Στη μνήμη των πρώτων θυμάτων του Ολοκαυτώματος από τη Θεσσαλονίκη, ο Δήμος Θεσσαλονίκης, διοργανώνει εκδηλώσεις μνήμης με το γενικό τίτλο:

«Ποτέ ξανά. Θεσσαλονίκη-Άουσβιτς. 70 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού»

Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν:

(α) Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2013

Έκθεση «Θεσσαλονίκη: το άνθος των Βαλκανίων», με επιμέλεια του ιδρύματος Yad Vashem στο φουαγιέ του Δημοτικού Μεγάρου, Εγκαίνια, ώρα 17.00

(β) Σάββατο, 16 Μαρτίου 2013

Πορεία ανάμεσα σε δύο συμβολικά σημεία μαρτυρίου των Εβραίων της Θεσσαλονίκης: Αφετηρία θα είναι η πλατεία Ελευθερίας, στην οποία άρχισαν τα ανθεβραϊκά μέτρα τον Ιούλιο του 1942. Ώρα: 11.30. Προορισμός θα είναι ο Παλιός Σιδηροδρομικός Σταθμός, αφετηρία των θανάσιμων εκτοπίσεων: 12.30

γ) Σάββατο, 16 Μαρτίου 2013

Συναυλία Σεφαραδίτικης μουσικής (λαντίνο) “The Jewish Soul”, με τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης, στη μνήμη των 50.000 Θεσσαλονικέων Εβραίων που  θανατώθηκαν από τους Ναζί.

Φορείς διοργάνωσης της συναυλίας είναι: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης, Πρεσβεία του Ισραήλ στην Αθήνα, Παγκόσμιο Ισραηλιτικό Συμβούλιο.
Οι προσκλήσεις για τη συναυλία είναι ονομαστικές και οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να προσέλθουν με τις ταυτότητές τους. Παρακαλούμε πολύ, όσες και όσοι ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε τη συναυλία, να δηλώσετε συμμετοχή στο email: pr@auth.gr και στα τηλ: 2310 996751 2310 996695  2310 997168. Τις προσκλήσεις σας μπορείτε να τις παραλαμβάνετε από το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων  στο ισόγειο του Κτιρίου Διοίκησης ΑΠΘ, από τις 8.30πμ-3.30 μμ.

Οι εκδηλώσεις τελούν υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης και διοργανώνονται από την Ισραηλιτική Κοινότητα, την Πρεσβεία του Ισραήλ στην Ελλάδα, το  Παγκόσμιο Ισραηλιτικό Συμβούλιο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Η έκθεση γίνεται και με την υποστήριξη της Καναδικής Πρεσβείας.

Για περισσότερες πληροφορίες για το διήμερο, επισκεφτείτε το σύνδεσμο:
πορεία μνήμης: http://www.youtube.com/watch?v=aL4wIjHKuzY&feature=em-uploademail

Υποβλήθηκε στις 13/03/2013 @ 16:17