1st Student Conference on Agriculture: “Students for Agriculture”

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016 και ώρα 15:00-20:30, στο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ (Κτίριο Επιτροπής Ερευνών, Αμφιθέατρο ΙΙΙ), θα πραγματοποιηθεί η 1η Ημερίδα Φοιτητών με τίτλο «Students for Agriculture», Η εκδήλωση υλοποιείται υπό την αιγίδα του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης και του Ρωσικού Πανεπιστημίου Φιλίας των Λαών (Peoples’ Friendship University of Russia). Συμμετέχουν 12 Έλληνες και 12 Ρώσοι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, καθώς και υποψήφιοι διδάκτορες, οι οποίοι θα παρουσιάσουν τα πορίσματα των μελετών τους στο χώρο της αγροτικής έρευνας.

Η ημερίδα εντάσσεται στις κοινές δράσεις της Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ. και του Γεωπονικού και Τεχνολογικού Ινστιτούτου (Agrarian and Technology Institute) του Ρωσικού Πανεπιστημίου Φιλίας των Λαών (Peoples’ Friendship University of Russia) στο πλαίσιο της συμφωνίας που υπογράφτηκε τον Απρίλιο του 2015 μεταξύ των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Στο πλαίσιο της συμφωνίας αυτής συμπεριλαμβάνονται ανταλλαγές φοιτητών και επισκεπτών καθηγητών, κοινά ερευνητικά προγράμματα και δημοσιεύσεις, παραγωγή επιστημονικών συγγραμμάτων και διακρατικά μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών.

Η ημερίδα είναι ανοιχτή για το κοινό.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της Ημερίδας.