Εκδήλωση του Τομέα Αρχαιολογίας για το έργο της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα

Η Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα σε συνεργασία με τον Τομέα Αρχαιολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ διοργανώνουν εκδήλωση την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2016 και ώρα 19.00, στο Μουσείο Εκμαγείων, στο νέο κτίριο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Ο Διευθυντής της Σχολής, Δρ. James C. Wright, θα παρουσιάσει τον απολογισμό του έργου της Αμερικανικής Σχολής για το έτος 2015. Στη συνέχεια, η Δρ. Margarita Gleba (McDonald Institute of Archaeology, Cambridge) θα δώσει διάλεξη με τίτλο: “Weaving the Past: The Archaeology of Textiles and Textile Production in the Mediterranean in the First Millennium BCE”.