Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, με αφορμή την επίσημη ανάληψη της Προεδρίας του Δικτύου των Πανεπιστημίων των Χωρών της Μαύρης Θάλασσας (Black Sea Universities Network - BSUN) διοργανώνει τo 13o Συνέδριο των Πρυτάνεων του Δικτύου και παράλληλα Συνέδριο με θέμα “UN 2030 Sustainable Development Goals in the Black Sea Region: From Science to Implementation”, στις 18 και 19 Ιουνίου 2018, στη Θεσσαλονίκη.

Το Δίκτυο BSUN  περιλαμβάνει 115 Πανεπιστήμια από 12 χώρες: Ελλάδα, Αλβανία, Αζερμπαϊτζάν, Αρμενία, Βουλγαρία, Γεωργία, Μολδαβία, Ουκρανία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία και Τουρκία και βασικός του στόχος είναι η προώθηση της συνεργασίας σε όλα τα επίπεδα καθώς και η ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων της περιοχής.

Το Συνέδριο φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα ολοκληρωμένο επιστημονικό φόρουμ καθώς και έναν οδηγό πολιτικής δράσης, αναφορικά με την υλοποίηση των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ (SDGs), για περισσότερους από 80 Πρυτάνεις, Καθηγητές, ερευνητές και ανώτερα διοικητικά στελέχη των Πανεπιστημίων του Δικτύου.

Γλώσσα Συνεδρίου: Αγγλικά

Υποχρεωτική Δήλωση Συμμετοχής