Η Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών και το Ινστιτούτο Γκαίτε διοργανώνουν την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015 για πρώτη φόρα στην Ελλάδα εκδήλωση με τίτλο: "Falling Walls Lab Athens".

Σκοπός της εκδήλωσης είναι νέοι επιστήμονες (προ- και μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες, μεταδιδάκτορες), νέοι επαγγελματίες, επιστήμονες ή επιχειρηματίες να παρουσιάσουν σε μόλις τρία λεπτά μία πρωτοπόρα έρευνα, μία επιχειρηματική ιδέα ή μία κοινωνική πρωτοβουλία σχετική με το πνεύμα και τις ανάγκες του σημερινού κόσμου.

Η υποβολή αιτήσεων γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας της εκδήλωσης έως 11/09/2015.

Η καλύτερη παρουσίαση, που θα επιλεγεί από κριτική επιτροπή αποτελούμενη από ακαδημαϊκούς, ερευνητές και επιχειρηματίες, θα κερδίσει μία υποτροφία και ένα ταξίδι στο Βερολίνο για συμμετοχή στον τελικό στις 8 και 9 Νοεμβρίου 2015.

Πληροφορίες επικοινωνίας
Πληροφορίες εκδήλωσης

Ημερομηνίες διεξαγωγής:

Πέμπτη, 8 Οκτώβριος, 2015 - 18:00

Χώρος:

Ινστιτούτο Γκαίτε Αθηνών, Ομήρου 14-16
Οργάνωση εκδήλωσης
Ενημερωτικό Κέντρο της DAAD Αθήνας, Goethe-Institut Athen, Γερμανική Πρεσβεία στην Αθήνα, Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο
Υποβλήθηκε στις 26/08/2015 @ 9:57