Τελετή Εορτασμού Τριών Ιεραρχών 2016 -Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο αριστεύει: Οι σημαντικότερες διακρίσεις των μελών του ΑΠΘ του έτους 2015.

Σας προσκαλούμε στην Τελετή για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών και
την απονομή τιμής για τις σημαντικότερες διακρίσεις των μελών του ΑΠΘ του έτους 2015,
την
Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016 και ώρα 12:00
στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης:

A’ ΜΕΡΟΣ
Ύμνοι προς τιμήν των Αγίων:

1. Τούς Τρεῖς μεγίστους φωστήρας. Απολυτίκιον Ἦχος  α’
  2. Ἡ ἐνιαία Θεότης.  Ἐξαποστειλάριον.      Ἦχος γ΄
  3. Ποίοις ὑμνωδιῶν κάλλεσιν. Στιχηρόν Προσόμοιον Ἦχος β΄

από τον Χορό Ψαλτών της Θεολογικής Σχολής «Οι Τρεις Ιεράρχες».

Χοράρχης: Πρωτοπρεσβύτερος Σπυρίδων Αντωνίου, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας

Β’ ΜΕΡΟΣ

Πανηγυρικός της ημέρας από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, καθηγητή Κωνσταντίνο Χρήστου, με θέμα: «Οι Τρεις Ιεράρχες και η ελληνική σκέψη».

Γ’ ΜΕΡΟΣ

Εισήγηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αριστεύει: Οι σημαντικότερες διακρίσεις των μελών του ΑΠΘ του έτους 2015.

Το Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, στις 8:30 π.μ., στον Ιερό Ναό των Αγίων Τριών Ιεραρχών (περιοχή Βούλγαρη), θα τελεστεί αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης κ. Ανθίμου.

Αμέσως μετά, στις 10:30 π.μ., θα τελεστεί το μνημόσυνο υπέρ των αείμνηστων καθηγητών, ευεργετών, δωρητών, φοιτητών και διατελεσάντων υπαλλήλων του Πανεπιστημίου.