Διοργάνωση Έκθεσης Γαλλικών Α.Ε.Ι. στη Θεσσαλονίκη 2016

Η Πρεσβεία της Γαλλίας, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Υπηρεσία Campus France και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν Έκθεση Γαλλικών Πανεπιστημίων και Ανωτάτων Σχολών Grand Ecole, με στόχο την ενημέρωση των νέων για τις σπουδές στη Γαλλία και τα επαγγέλματα του μέλλοντος.

Η εκδήλωση  θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016, ώρες 10:30 – 17:30
στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α.) του ΑΠΘ.

Στην εκδήλωση αυτή εκπρόσωποι γαλλικών πανεπιστημίων και Ανωτάτων Σχολών (Grandes Ecoles), πολυτεχνείων και άλλων εξειδικευμένων σχολών καθώς και του Γαλλικού Ινστιτούτου θα προσφέρουν ενημέρωση στους φοιτητές και αποφοίτους της Βόρειας Ελλάδας για τις δυνατότητες μεταπτυχιακών και περαιτέρω σπουδών, έρευνας καθώς και δυνατότητες οικονομικής στήριξης των στη Γαλλία.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Την εκδήλωση θα χαιρετίσουν, στις 11.00 π.μ., ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας και ο Γενικός Πρόξενος της Γαλλίας και Διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, κ. Christophe Le Rigoleur.

Στο πλαίσιο της Έκθεσης θα πραγματοποιηθούν στο Αμφιθέατρο ΙΙΙ του ΚΕ.Δ.Ε.Α. ομιλίες στα ελληνικά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ
11.30-12.00   Πλεονεκτήματα των σπουδών στο εξωτερικό
                        Oμιλητής: Christophe Le Rigoleur, Γενικός Πρόξενος της Γαλλίας, Διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης

13.30-14.00   Ελλάδα-Γαλλία: Ερευνητής και στις δύο χώρες
                        Ομιλητές:  κα Δέσποινα Κοντοπούλου, Α.Π.Θ., κα Αναστασία  Ζαμπανιώτου, Α.Π.Θ., κ. Ηλίας Κουσκουβέλης, ΠΑΜΑΚ,  κ. Γιώργος  Πασιαρδής,  Univ. de Poiters.

15.00-15.30   Προσωπικές εμπειρίες από τις σπουδές στη Γαλλία
                        Ομιλητές: Αλεξάνδρα Ζησοπούλου, Γιώργος Κουτσοστάθης, Σωτήρης Μανήτσαρης

16.00-16.30   Σπουδές Μάστερ στη Γαλλία/Επιλογή προγράμματος, Αιτήσεις, Διαδικασία εγγραφής
                        Ομιλήτρια: κα Ilham Belhabib