Θερινό Σχολείο Αρσακείων Θεσσαλονίκης 2016

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία ανανεώνει και εμπλουτἰζει το Θερινό Πρόγραμμα για το καλοκαίρι του 2016 στα Αρσάκεια Σχολεία Θεσσαλονίκης.

Το Θερινό Πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές σχολείων που έχουν γεννηθεί από το 2000 έως το 2004 και πραγματοποιείται σε δύο (2) χρονικές περιόδους: 27 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου 2016 (Α΄ περίοδος) και 4 Ιουλίου έως 8 Ιουλίου 2016 (Β΄ περίοδος). Στο Θερινό Πρόγραμμα προσφέρονται τα ακόλουθα Βιωματικά Εργαστήρια:

• Εργαστήριο Ηγεσίας: ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ Η ΙΣΧΥΣ
  • Εργαστήριο Φυσικής: ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
  • Εργαστήριο Γεωλογίας: Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ
  • Εργαστήριο Φωτογραφίας: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΩ, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
  • Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής: ΝΟΥΣ ΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΥΣ ΑΚΟΥΕΙ
  • Εργαστήριο Υγιεινής Διατροφής: ΕΥ ΖΗΝ

Το Θερινό Πρόγραμμα πραγματοποιείται στις εγκαταστάσεις των Αρσακείων Σχολείων Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το ΑΠΘ (Εργ. Φυσικής και Εργ. Γεωλογίας), το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard (Εργ. Ηγεσίας) και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή (Εργ. Υγιεινής Διατροφής). Στο ημερήσιο πρόγραμμα των Εργαστηρίων περιλαμβάνονται εκπαιδευτικές μετακινήσεις.