1ο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών του Δήμου Καλαμαράς

Η Περιφερειακή Δ/νση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Δήμο Καλαμαριάς και το 17ο Δημ. Σχολείο ΕΑΕΠ Καλαμαριάς  συνδιοργάνωσαν το 1ο Ευρωπαϊκό φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών του Δήμου Καλαμαράς, στις 13-15 Μαίου 2016. Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς και ήταν αφιερωμένο στην αρχαία Ελληνική Μουσική συνάδοντας με τις εκδηλώσεις για το διεθνές έτος Αριστοτέλη.

Συμμετείχαν 25 σχολικές χορωδίες με 1250 μέλη από τη Βόρειο Ελλάδα ενώ ειδική αναφορά έγινε στον Αριστοτέλη και την αρχαία ελληνική μουσική από τον κύριο Δελφινόπουλο Δημήτριο, επικεφαλή και συνιδρυτή από το 2007 με τον αείμνηστο ομότιμο καθηγητή του Α.Π.Θ. Αρ. Βρίτσιο, του Συνόλου Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής «Ορφεία Αρμονία». Στις παράλληλες εκδηλώσεις του φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε διαδραστική έκθεση αρχαίων μουσικών οργάνων, ενώ το μουσικό σχήμα «SEIKILO» απέδωσε μουσικά έργα με αρχαία μουσικά όργανα. Το φεστιβάλ πλαισιώθηκε με μουσικό πρόγραμμα από νέους καλλιτέχνες και δημιουργούς.