Στα πλαίσια του διήμερου ΝΙΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΑΡΤΗΣΗ - ΚΕΡΔΙΖΟΤΑΣ ΤΗ ΖΩΗ , που διοργανώνεται με πρωτοβουλία του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με φορείς απεξάρτησης της πολής μας, θα πραγματοποιηθεί  συζήτηση με θέμα ΤΕΧΝΗ & ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ. Στη συζήτηση συμμετέχουν οι υπεύθυνοι των θεραπευτικών εργαστηριών καθώς και απόφοιτοί τους, με στόχο να αναδιχθεί το πρωτογενές βίωμα της καλλιτεχνικής δημιουργίας στην πορεία της απεξάτησης.

Στη συζήτηση συμμετέχουν:

• Π.Ε.Θ.Ε.Α. ΑΡΓΩ: Σουζάνα Μολυβδά, ψυχολόγος – εικαστική θεραπεύτρια.
  • ΙΑΝΟΣ: Άννη Τσολακίδου, ηθοποιός-σκηνοθέτρια στο Κρατικό Θέατρο Β. Ελλάδος, συνεργάτης του Τμήματος Αποκατάστασης Εξαρτημένων ΙΑΝΟΣ, μέλος της Θεατρικής Ομάδας ΙΑΝΟΣ
  • ΚΕΘΕΑ: Στάης Κωνσταντίνος / Ζωγράφος - Εκπαιδευτής ομάδας εικαστικών ΚΕΘΕΑ ΙΘΑΚΗ .
  • ΟΚΑΝΑ: Χριστιά Ελένη, Ύπεύθυνη Εξειδικευμένου Κέντρου Κοινωνικής & Επαγγελματικής Ένταξης (ΕΚΚΕΕ ΟΚΑΝΑ).
  • ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΑΠΘ: Γεώργιος Τσάρας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών.

Τη συζήτηση θα συντονίσει: ο κ. Μανόλης Χάρος, εικαστικός, ζωγράφος, χαράκτης.

Πληροφορίες εκδήλωσης

Ημερομηνίες διεξαγωγής:

Τετάρτη, 19 Οκτώβριος, 2016 - 12:00 εώς 15:00

Χώρος:

ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ, 3ος ΟΡΟΦΟΣ, ΑΙΘ. 319
Οργάνωση εκδήλωσης

Μονάδα, υπομονάδα, τμήμα ή σχολή:

ΠΕΘΕΑ ΑΡΓΩ/ ΙΑΝΟΣ/ ΚΕΘΕΑ/ ΟΚΑΝΑ/ ΜΕΘΕΞΙΣ/ ΠΠΑ
Υποβλήθηκε στις 11/10/2016 @ 21:26