Μία παγκόσμια πρεμιέρα και ένα διαμάντι του 20ου αιώνα | Συναυλία ΚΟΘ

Το 2012 η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης ανέθεσε στον πολυβραβευμένο Έλληνα συνθέτη Μιχαήλ Τραυλό τη σύνθεση ενός έργου για την ορχήστρα και το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας είναι το συμφωνικό έργο ‘Τοπία της Λήθης’ που θα κάνει την Παρασκευή 21/10/2016 την παγκόσμια πρεμιέρα του, με την Κ.Ο.Θ. υπό τη μουσική διεύθυνση του Μίλτου Λογιάδη. Το έργο υπόσχεται να μας ταξιδέψει μουσικά ‘στον εσωτερικό κόσμο του φανταστικού και του μη πραγματικού’.

Στο δεύτερο μέρος θα εκτελεστεί ένα από τα σημαντικότερα έργα του περασμένου αιώνα, η εκπληκτική ‘Πέμπτη Συμφωνία’ του Σεργκέι Προκόφιεφ, με την οποία ο συνθέτης δοξάζει το μεγαλείο του ανθρώπινου πνεύματος και υμνεί τον ελεύθερο και ευτυχισμένο άνθρωπο, τη δύναμη, τη γενναιοδωρία και την ευγένεια της ψυχής του.

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016, ώρα 20:30

Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Διεύθυνση ορχήστρας: Μίλτος Λογιάδης

Πρόγραμμα:

Μιχαήλ Τραυλός: Τοπία της Λήθης

Σεργκέι Προκόφιεφ: Συμφωνία αρ.5 σε σι ύφεση μείζονα, έργο 100

Τιμές εισιτηρίων:

Πλατεία 15 €

Εξώστης/Θεωρεία 10 €

Μειωμένο 5 €

Προπώληση εισιτηρίων από το εκδοτήριο της Κ.Ο.Θ., Λ. Νίκης 73,

τηλ. 2310 236990   (Δευτέρα-Πέμπτη 9:00-17:00, Παρασκευή 9:00-14:00)

και από το www.tsso.gr

Δικαιούχοι μειωμένου εισιτηρίου:

Άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, Α.Μ.Ε.Α., κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, κάτοχοι Κάρτας Πολιτισμού, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, διοικητικοί υπάλληλοι και εκπαιδευτικό προσωπικό Α.Π.Θ., μέλη Χ.Α.Ν.Θ.

Η είσοδος για τους φοιτητές του Α.Π.Θ. και του Τ.Μ.Ε.Τ. του ΠΑ.ΜΑΚ. είναι δωρεάν.