Διεθνής έκθεση καριέρας απο την ομάδα BEST

Η μέρα που θα αλλάξει το μέλλον σου

Στις 24 Μαρτίου του 2017, οι Βρυξέλλες δεν θα είναι μόνο η πρωτεύουσα της Ευρώπης, αλλά και μια πόλη γεμάτη προοπτικές για τους φοιτητές τεχνολογικών ιδρυμάτων. Το BEST (Board of European Students of Technology) διοργανώνει για πέμπτη φορά μία διεθνή έκθεση καριέρας, όπου περίπου 300 συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν το δικό τους μονοπάτι ανάμεσα στις πολλαπλές επιλογές για το μέλλον τους.

Ο σκοπός της Ημέρας Καριέρας του BEST (BCD, BEST Career Day) είναι να αναπτύξει τους φοιτητές, επιτυγχάνοντας, έτσι, την αποστολή του BEST. Επιλεγμένοι τελειόφοιτοι φοιτητές και πρόσφατοι απόφοιτοι θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν νέες ικανότητες, αλλά και να χρησιμοποιήσουν τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις τους. Κατά τη διάρκεια του BDC θα τους δοθεί η δυνατότητα να συναντήσουν εκπροσώπους των μεγαλύτερων εταιρειών του κόσμου, όπως την General Electric – τον κύριο συνεργάτη του BEST -, αλλά και να παρουσιάσουν τον εαυτό τους σε προσωπικές συνεντεύξεις. Παράλληλα, ειδικά σχεδιασμένα workshops και παρουσιάσεις θα λάβουν χώρα κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ενώ σημαντική παράμετρος του όλου εγχειρήματος αποτελεί η ευκαιρία που θα έχουν οι συμμετέχοντες να ανταλλάξουν πληροφορίες από τις δικές τους εμπειρίες έως τώρα.