30 χρόνια ERASMUS | Εκδηλώσεις

Με  χαρά σας προσκαλούμε στις εορταστικές εκδηλώσεις για τα τριάντα χρόνια του Προγράμματος Erasmus, “30 χρόνια Erasmus στη Θεσσαλονίκη”  που διοργανώνει το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, το Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και τα Δίκτυα Φοιτητών Erasmus (ESN) των τριών Ιδρυμάτων.

Το τριήμερο των εορταστικών εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί ως εξής:

1.    Έκθεση Πανεπιστημίων: Universities’ Fair, Τρίτη 23 Μαΐου 2017, ώρα 12:00 – 17:00, στον υπαίθριο χώρο ανάμεσα σε Θεολογική Σχολή και ΝΟΠΕ του ΑΠΘ

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι επισκέπτες της Έκθεσης Πανεπιστημίων, θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους εισερχόμενους φοιτητές Erasmus και να λάβουν πληροφορίες, τόσο για το Πανεπιστήμιο προέλευσης, όσο και για τον τρόπο ζωής στη χώρα τους. Οι παραπάνω πληροφορίες μπορούν να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες στους φοιτητές που σκοπεύουν να μετακινηθούν με το πρόγραμμα Erasmus. Στο τέλος της έκθεσης θα υπάρξει κέρασμα και μουσική από συγκρότημα φοιτητών Erasmus.

2.    Συνέδριο: “ΘεςErasmus” – Ευκαιρίες Κινητικότητας, Τετάρτη 24 Μαΐου 2017, ώρα 9:00 – 18:00, στην Αίθουσα Συνεδρίων, στον 1ο όροφο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, το κοινό θα έχει τη δυνατότητα να ενημερωθεί για όλες τις ευκαιρίες κινητικότητας που προσφέρει το πρόγραμμα, τόσο σε επίπεδο Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης, όσο και από άλλους φορείς (περισσότερες λεπτομέρειες στο συνημμένο πρόγραμμα). Σημειώνεται ότι στους συμμετέχοντες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

3.    Εκδήλωση: 30 χρόνια Erasmus στη Θεσσαλονίκη, Πέμπτη 25 Μαΐου 2017, ώρα 18:00 – 21:00, Αίθουσα Τελετών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Επίσημη Εκδήλωση εορτασμού των 30 χρόνων. Θα συμμετέχουν τα αρμόδια Γραφεία Erasmus των τριών Πανεπιστημίων, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, θα πραγματοποιηθεί Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα “30 χρόνια Erasmus: Οφέλη, δυνατότητες, προοπτικές”,  μαρτυρίες μετακινούμενων μελών και βραβεύσεις (περισσότερες λεπτομέρειες στο συνημμένο πρόγραμμα).

Συνημμένα δείτε την αφίσα των εκδηλώσεων.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τη σχετική σελίδα στο facebook.

Η παρουσία σας στις εκδηλώσεις, θα ήταν μεγάλη χαρά και τιμή για εμάς!

Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ΑΠΘ