Αφίσα Έκθεσης Phototopos

Η έκθεση φωτογραφίας του Phototopos πειραματίζεται με το χρώμα και την κίνηση. Η κίνηση, άλλοτε υποδηλούμενη και άλλοτε φανερή, δίνει ζωή σε εικόνες καθημερινές, ενώ ζωηρά χρώματα και αντιθέσεις δημιουργούν ενδιαφέροντα οπτικά παιχνίδια. Τα μέλη του Phototopos είναι διδάσκοντες, εργαζόμενοι και φοιτητές του ΑΠΘ και η ομάδα μετρά τέσσερα χρόνια ζωής. Αυτή είναι η τέταρτή της έκθεση.

Στοιχεία της ομάδας

Η ομάδα Phototopos δημιουργήθηκε πριν από περίπου 4 χρόνια από μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Η επιθυμία για έκφραση και δημιουργία και η ανάγκη επικοινωνίας σε καλλιτεχνικό και ανθρώπινο επίπεδο ένωσε την ομάδα Phototopos.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της ομάδας πραγματοποιούνται μαθήματα φωτογραφίας στις εγκαταστάσεις του Εργαστηρίου Φωτογραφίας του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΑΠΘ στη Θέρμη, παρουσιάσεις από φωτογράφους και εικαστικούς, καθώς και φωτογραφικές εξορμήσεις.

Στην έκθεση συμμετέχουν:

1. Αθανασιάδης Λουκάς