Η «Μεγάλη Συμφωνία» του Σούμπερτ | Συναυλία ΚΟΘ

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης παρουσιάζει την «Μεγάλη Συμφωνία» του Σούμπερτ, ένα μεγαλειώδες έργο που ο δημιουργός του εμπνεύστηκε από την «Ενάτη» του Μπετόβεν, του συνθέτη που αποτελούσε το ίνδαλμά του και καθόρισε όσο κανείς άλλος τη συνθετική του πορεία. Το έργο αποτελεί πρόκληση για κάθε συμφωνική ορχήστρα λόγω των υψηλών δεξιοτεχνικών του απαιτήσεων και των εξαιρετικά εκτεταμένων μερών και των εγχόρδων και των πνευστών.

Ο Μπετόβεν ήταν αυτός που καθόρισε και τη συνθετική πορεία του Καρλ Μαρία φον Βέμπερ, όμως μέσα από ένα εντελώς διαφορετικό πρίσμα. Η συμπάθεια που έτρεφε για τη μουσική του Βέμπερ δεν έβρισκε, παραδόξως, καμία ανταπόκριση από το νεαρό ακόμη συνθέτη, που προσπαθούσε να γράφει ο,τιδήποτε δεν

Διεύθυνση ορχήστρας: Ανδρέας Τσελίκας

Φαγκότο: Γεώργιος Φαρούγγιας

Πρόγραμμα:

Καρλ Μαρία φον Βέμπερ (1786-1826): Εισαγωγή από την όπερα «Ευρυάνθη»

Καρλ Μαρία φον Βέμπερ (1786-1826): Κοντσέρτο για φαγκότο σε φα μείζονα, έργο 75

Φραντς Σούμπερτ (1797-1828): Συμφωνία αρ. 9 σε ντο μείζονα, D.944 (Μεγάλη Συμφωνία)

Τιμές εισιτηρίων:

Πλατεία 15 €

Εξώστης 10 €

Μειωμένο 5 €

Ισχύει έκπτωση 20% στους κατόχους της IANOS CLUB CARD

Δικαιούχοι μειωμένου εισιτηρίου:

Άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, Α.Μ.Ε.Α., κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, κάτοχοι Κάρτας Πολιτισμού, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, διοικητικοί υπάλληλοι και εκπαιδευτικό προσωπικό Α.Π.Θ., μέλη Χ.Α.Ν.Θ.

Προπώληση εισιτηρίων από το εκδοτήριο της Κ.Ο.Θ. Λεωφόρος Νίκης 73,

τηλ. 2310 236990  (Δευτέρα-Πέμπτη) 09:00-17:00, Παρασκευή 09:00-14:00) και από το www.tsso.gr

• Η είσοδος για όλους τους φοιτητές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και τους φοιτητές του Τ.Μ.Ε.Τ. του Πανεπιστημίου Μακεδονίας είναι δωρεάν.
  • Διατίθενται 30 δωρεάν εισιτήρια σε ανέργους.