Εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Πορείας Μνήμης για τη συμπλήρωση 75 χρόνων από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπιρκενάου

Για πέμπτη συνεχή χρονιά, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης συμμετέχουν στις εκδηλώσεις της Πορείας Μνήμης, που καθιέρωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης με αφορμή την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπιρκενάου, όπου θανατώθηκαν 50.000 Θεσσαλονικείς Εβραίοι.

Το φετινό πρόγραμμα εκδηλώσεων περιλαμβάνει:

Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018, στις 19:00, Αίθουσα ΟΛΥΜΠΙΟΝ
Προβολή της  ταινίας «STARS, Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ» του ΚΟΝΡΑΝΤ ΒΟΛΦ
Βραβείο κριτικής επιτροπής Φεστιβάλ Καννών 1959
Ακολουθεί συζήτηση με τους
Θωμά Λιναρά, κριτικό κινηματογράφου
Βελισσάριο Κοσσυβάκη, εταιρεία διανομής New Star Cinema
Δημήτρη Γουλή, ΕΔΙΠ, Τμήμα Κινηματογράφου, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ

Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018, στις 19:00, Αίθουσα Τελετών ΑΠΘ
Ομιλία του Επίκουρου Καθηγητή της Επώνυμης Έδρας Εβραϊκών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ, Γεώργιου Αντωνίου, με θέμα:
«Οι της ελληνικής παιδείας μετέχοντες. Εβραίοι φοιτητές στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, 1928 1945»
Ακολουθεί συναυλία από το Χορωδιακό Εργαστήρι του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ.
Διεύθυνση: Εριφύλη Δαμιανού.

Σάββατο 17 Μαρτίου 2018, στις 19:00, Αμφιθέατρο Τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας
Συναυλία
με τα μουσικά σχήματα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,
τη Χορωδία Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης,
το φωνητικό σύνολο «εν χορώ»,
και το Concerto Quartet
Σολίστ: Αγγελική Καθαρίου
Διευθύνει από το πιάνο: Κωστής Παπάζογλου

Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Πορεία Μνήμης, στις 11:30 πμ, με αφετηρία την Πλατεία Ελευθερίας.
Κατάληξη Πορείας και Τελετή στον Παλιό Σιδηροδρομικό Σταθμό.

Εγκαίνια έκθεσης με τίτλο “Ναζιστικό Γερμανικό Στρατόπεδο Θανάτου Konzetrationslager Auschwitz” ,
στις 20:00, στο Φουαγιέ του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης.
Η έκθεση πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Α.Ε. της Πρέσβεως της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα,
κυρίας Anna Barbarzak, και
του Κρατικού Μουσείου Auschwitz-Birkenau.

Για περισσότερες πληροφορείες, δείτε το σχετικό Δελτίο Τύπου.