«Θεολογία της Μεταφράσεως των Εβδομήκοντα: Θεοπτία – Θεογνωσία»

Ο Τομέας Αγίας Γραφής και Πατερικής Γραμματείας του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, διοργανώνει το 3ο Διεθνές Συνέδριο, με θέμα «Θεολογία της Μεταφράσεως των Εβδομήκοντα: Θεοπτία – Θεογνωσία».

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν από την Τετάρτη 9 έως και την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016, στην Αίθουσα Διαλέξεων της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές «η Μετάφραση των Ο΄ εκπονήθηκε από Ιουδαίους σοφούς στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου από το 283 π.Χ. μέχρι περίπου το 100 π.Χ. και αποτελεί σήμερα, στο πρωτότυπο ή σε αναμετάφραση, το επίσημο κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης όλων των κατά τόπους Ορθοδόξων Εκκλησιών, από δε του έτους 1998 και εντεύθεν κύριο αντικείμενο έρευνας και διδασκαλίας των σημαντικότερων πανεπιστημίων ανά τον κόσμο».