Ημερίδα με θέμα: «Διακοπή Καπνίσματος: Δυσκολίες και Λύσεις»

«Διακοπή Καπνίσματος: Δυσκολίες και Λύσεις» είναι το θέμα της Ημερίδας που διοργανώνεται από το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ, σε συνεργασία με την Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας του ΑΠΘ. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017 και ώρες 10.00-13.00, στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΑΠΘ.

Στόχος της Ημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των φοιτητών/τριών σχετικά με το κάπνισμα και τη διακοπή του. Επίσης, θα παρουσιαστεί το πρόγραμμα διακοπής καπνίσματος που θα πραγματοποιήσει το ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ., σε συνεργασία με το Ιατρείο Διακοπής Καπνίσματος της Μονάδας Αναπνευστικής Ανεπάρκειας του Γ.Ν.Θ. Παπανικολάου.

Το πρόγραμμα της Ημερίδας έχει ως εξής:

Προεδρείο: Π. Αργυροπούλου-Πατάκα, Α. Πανέρα, Θ. Αγοραστός

Εισηγήτριες:

-Παρασκευή  Αργυροπούλου Πατάκα, Αντιπρύτανης, Καθηγ. Ιατρικής, ΑΠΘ «Διακοπή Καπνίσματος. Μύθοι και πραγματικότητα»

-Αθανασία Πατάκα, Επικ. Καθηγήτρια Πνευμονολογίας, ΑΠΘ «Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Η νέα τάση»

-Ανατολή Πετρίδου, PhDΕρευνητική Ομάδα Βιοχημείας της Άσκησης, ΑΠΘ «Διακοπή καπνίσματος: Επηρεάζει η διατροφή και η άσκηση;»

-Άλτα Πανέρα, Ψυχολόγος–Ψυχοθεραπεύτρια, Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης, ΑΠΘ «Διακοπή καπνίσματος: Μα δεν θέλω να το κόψω!»

Στις εργασίες της Ημερίδας μπορούν να συμμετάσχουν όλοι οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του ΑΠΘ.

Δήλωση συμμετοχής:

Περισσότερες πληροφορίες: τηλ. 2310 992621