Ημερίδα για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη

«Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη: Στρατηγική Επιλογή με επίκεντρο τη Βιώσιμη Ανάπτυξη και την Καινοτομία» είναι ο τίτλος της Ημερίδας που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Μαΐου 2017 και ώρες 18:00 – 21:00, στο Αμφιθέατρο του Τελλόγλειου Ιδρύματος Τεχνών του ΑΠΘ.

Η Ημερίδα διοργανώνεται από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ, στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διοίκηση Επιχειρήσεων-ΜΒΑ» και «Εφοδιαστική & Διοίκηση Αλυσίδας Εφοδιασμού και την KPMG».

Χαιρετισμό θα απευθύνουν η Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, Καθηγήτρια Eυγενία Πετρίδου και ο Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητής Δημήτριος Κουσενίδης.

Στόχος της ημερίδας είναι, σύμφωνα με τους διοργανωτές, η ευαισθητοποίηση των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ και του επιχειρηματικού κόσμου για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη (ΕΚΕ), καθώς και η σύνδεση του θεωρητικού πλαισίου που διδάσκονται οι φοιτητές-φοιτήτριες με την πρακτική που εφαρμόζουν τα στελέχη στις επιχειρήσεις.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να κατανοήσουν τις διαφορές μεταξύ φιλανθρωπίας – ΕΚΕ, τη σύνδεση της ΕΚΕ με τη στρατηγική, τις αξίες και την κουλτούρα μιας επιχείρησης, καθώς και τις επιπτώσεις της στην οικονομία, την κοινωνία και τον ανταγωνισμό.

Συγκεκριμένα:

-Η Στέλλα Πολίτου, Διευθύντρια Υπηρεσιών, Σύνδεσμος Βιομηχανιών Βορείου Ελλάδος θα αναφερθεί σε «Επιτυχημένες συλλογικές δράσεις Εταιρικής Κοινωνικής Υπευθυνότητας».

-Ο Στέφανος Αναγνώστου, Προϊστάμενος Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών, ΤΙΤΑΝ θα μοιραστεί τα μυστικά και τα best practices της εταιρείας μιλώντας για «ΕΚΕ: Η ΤΙΤΑΝΙΚΗ πρακτική».

-Ο Αθανάσιος Πολυχρονόπουλος, Εκτελεστικός Πρόεδρος της Polyeco Group θα παρουσιάσει καινοτόμες πρακτικές ΕΚΕ μιλώντας για «Τέχνη και Επιχειρηματικότητα».

-Η Σιάνα Κυριάκου, Πρόεδρος & Διευθύνουσα Σύμβουλος, KPMG θα αναπτύξει την «ΕΚΕ στην KPMG».

Η Ημερίδα θα ολοκληρωθεί με την «Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Έρευνας: ΜμΕ και ΕΚΕ» από τους φοιτητές- φοιτήτριες του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ, Μαρία Καράνταλη, Γεώργιο Μόντζελα, Ελένη Πηλαβάκη, Κωνσταντίνο Φράγκο, Ελένη Χοβαρδά. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Επιχείρηση και Κοινωνία: Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη» υπό την επίβλεψη της διδάσκουσας Δρ. Νίκης Γλαβέλη, ΕΔΙΠ, του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ.