Τιμητική εκδήλωση για 32 Καθηγητές του ΑΠΘ

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης απονέμει τιμή σε 32 Καθηγητές του ιδρύματος, που έλαβαν, κατά το έτος 2017, τον τίτλο του Oμoτίμου, σε ειδική εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.

Στην εκδήλωση, οι Πρυτανικές Αρχές θα τιμήσουν τους Καθηγητές που πέρασαν από τα πανεπιστημιακά έδρανα, τα αμφιθέατρα και τα ερευνητικά εργαστήρια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου και συνέβαλαν στην πρόοδο και την ανάπτυξή του.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της Τελετής:

Προσφώνηση των τιμωμένων από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα.

Αντιφώνηση από τον Ομότιμο Καθηγητή της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, Κωνσταντίνο Φινοκαλιώτη, με θέμα: «Τα Πανεπιστήμια στον 21ο αιώνα».

Απονομή τιμής.

Μετά το τέλος της εκδήλωσης, θα πραγματοποιηθεί, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας του Πανεπιστημίου.