Διεθνής Ημερίδα, “Κρίσεις στην Ελλάδα και την Τουρκία: Οικονομικές και Κοινωνικές Διαστάσεις”

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με την υποστήριξη της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, διοργανώνει διεθνή ημερίδα με τίτλο «Κρίσεις στην Ελλάδα και την Τουρκία: Οικονομικές και κοινωνικές διαστάσεις», τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 και ώρα έναρξης 17.00, στο Κτίριο των Σχολών Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών (ΟΠΕ) και Νομικής του ΑΠΘ (Αίθουσα Συνεδριάσεων 319, 3ος όροφος).

Η ημερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο της μελέτης των σύγχρονων πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών εξελίξεων στην Ανατολική Μεσόγειο και συμμετέχουν ως ομιλητές ο Ahmet Öncü, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Σαμπάντσι της Κωνσταντινούπολης (Sabancı Üniversitesi), ο Sabri Öncü, Καθηγητής και Επικεφαλής Οικονομολόγος στο Κέντρο Κοινωνικής Έρευνας και Διανοητικής Καινοτομίας στην Άγκυρα, ο Δρ. Λεωνίδας Βατικιώτης και ο Γιώργος Δουράκης, Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ.

Παρεμβάσεις θα πραγματοποιήσουν η Nese Özgen, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Γαλατασαράι της Κωνσταντινούπολης (Galatasaray Üniversitesi) και Επισκέπτρια Ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, ο Θέμης Τζήμας, (Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) και ο Σπύρος Μαρκέτος, Επίκ. Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Σύντομα Βιογραφικά Σημειώματα προσκεκλημένων ομιλητών

Ο Ahmet Öncü είναι Καθηγητής και διδάσκει κοινωνιολογία στη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Σαμπάντσι. Χρησιμοποιεί μεθόδους της κοινωνικής θεωρίας, της ιστορικής κοινωνιολογίας και της πολιτικής οικονομίας στη μελέτη της σύγχρονης Τουρκίας. Το ενδιαφέρον του εστιάζεται σε ζητήματα νεωτερικότητας, καπιταλισμού, ταξικών δυναμικών και δημοκρατίας.

Ο Sabri Öncü είναι Καθηγητής και Επικεφαλής Οικονομολόγος στο Κέντρο Κοινωνικής Έρευνας και Διανοητικής Καινοτομίας, στην Άγκυρα. Το έργο του επικεντρώνεται σε ζητήματα χρηματοπιστωτικής θεωρίας. Έχει διατελέσει σύμβουλος της Κεντρικής Τράπεζας της Ινδίας. Παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς την εξέλιξη της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Έχει διδάξει στη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων Στερν του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (NYU Stern School of Business), στο Πανεπιστήμιο Μπίλκεντ της Άγκυρας (Bilkent Üniversitesi), στο Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ (University of Stanford) και στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, Μπέρκλεϊ (University of California, Berkley).

Η Nese Özgen είναι Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Γαλατασαράι και Επισκέπτρια Ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και ειδικεύεται στην προσέγγιση από ανθρωπολογική και κοινωνιολογική σκοπιά των συνοριακών φαινομένων. Ασχολείται ιδιαίτερα με ζητήματα φύλου, κεφαλαιακής συσσώρευσης, κοινωνικής μνήμης και πολιτειότητας. Έχει πραγματοποιήσει εκτενείς εθνογραφικές έρευνες στα σύνορα της Τουρκίας με την Ελλάδα, τη Βουλγαρία, τη Συρία, το Ιράκ, το Ιράν και το Αζερμπαϊτζάν.