Βράβευση φοιτητικών ομάδων από τον Πρύτανη του ΑΠΘ

Ο Πρύτανης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας, βράβευσε σήμερα, Τρίτη 20 Mαρτίου 2018, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ, προπτυχιακούς φοιτητές του ΑΠΘ, που απέσπασαν ένα χρυσό και έξι χάλκινα μετάλλια στη 12η Μαθηματική Ολυμπιάδα Νοτιοανατολικής Ευρώπης (SEEMOUS 2018), η οποία διεξήχθη από 27 Φεβρουαρίου έως 4 Μαρτίου 2018, στο Ιάσιο της Ρουμανίας, καθώς και προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ, που δημιούργησαν διαφημιστικά σποτ για την προβολή του Αριστοτελείου σε διεθνείς ακαδημαϊκές εκθέσεις και εκδηλώσεις.

Στη συνάντηση συμμετείχαν η Aντιπρύτανις Ανθρωπίνων Πόρων, Καθηγήτρια Παρασκευή Αργυροπούλου-Πατάκα, η Αντιπρύτανις Προγραμματισμού και Ανάπτυξης, Καθηγήτρια Δέσποινα Κλαβανίδου, η Aντιπρύτανις Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων, Καθηγήτρια Αριάδνη Στογιαννίδου, ο Αντιπρύτανης Οικονομικών, Αν. Καθηγητής Νικόλαος Βαρσακέλης, και ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, Καθηγητής Χαρίτων Σαρλ Χιντήρογλου.

«Είναι οι καλύτερες στιγμές του Πανεπιστημίου, όταν αποδεικνύουμε ότι οι φοιτήτριες και οι φοιτητές μας δημιουργούν, αγωνίζονται, συναγωνίζονται και κερδίζουν σε διεθνή φόρα. Χρειάζεται να θυμόμαστε ότι το Πανεπιστήμιο είναι κυρίως οι άνθρωποί του και η ποιότητα ενός Πανεπιστημίου εξαρτάται από τους ανθρώπους, τους καθηγητές, τους φοιτητές, όλο το προσωπικό. Έχουμε την τύχη, ως ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της Ελλάδας, να υποδεχόμαστε μερικά από τα καλύτερα μυαλά της χώρας. Νομίζω ότι τους δίνουμε και τη δυνατότητα να δημιουργούν ή να δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους σε άλλους δρόμους, παράλληλα με τις εκπαιδευτικές τους υποχρεώσεις. Μερικές φορές ζητάμε και τη βοήθειά τους, για να μας κάνουν καλύτερους», ανέφερε ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας, και στη συνέχεια απένειμε τους επαίνους στους φοιτητές.

Στη 12η Μαθηματική Ολυμπιάδα Νοτιοανατολικής Ευρώπης συμμετείχαν συνολικά 83 πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές από Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας, της Τσεχίας, της Ελλάδας, της Ρουμανίας, της Ρωσίας, του Τουρκμενιστάν, καθώς και ένας φοιτητής από την Αργεντινή.

Η ομάδα του ΑΠΘ, που διακρίθηκε με ένα χρυσό και έξι χάλκινα μετάλλια, αποτελείται από τους:

Γεώργιο Καμπάνη, δευτεροετή φοιτητή Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ (Χρυσό μετάλλιο)

Γεώργιο Καλαντζή, δευτεροετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Χάλκινο μετάλλιο)

Ιωάννη Χαρισιάδη, δευτεροετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Χάλκινο μετάλλιο)

Δημήτριο Τσεκμέ, δευτεροετή φοιτητή του Τμήματος Μαθηματικών (Χάλκινο μετάλλιο)

Κωνσταντίνο Κίτσιο, δευτεροετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Χάλκινο μετάλλιο)

Βασίλειο Μακρίδη, δευτεροετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Χάλκινο μετάλλιο)

Δημήτριο Τσιντσιλίδα, πρωτοετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Χάλκινο μετάλλιο)

Ευστάθιο Αθανασόπουλο Αλικάκο, πρωτοετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Νίκο Ευγενίδη, πρωτοετή φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Αρχηγός της αποστολής ήταν ο Καθηγητής του Τμήματος Μαθηματικών του ΑΠΘ, Νικόλαος Καραμπετάκης.

Η αποστολή χρηματοδοτήθηκε από την Επιτροπή Ερευνών του ΑΠΘ.

Η βράβευση των φοιτητών του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ αφορά τη δημιουργία ενός διαφημιστικού τηλεοπτικού και διαδικτυακού σποτ, με στόχο την προβολή του ΑΠΘ σε διεθνείς ακαδημαϊκές εκθέσεις και εκδηλώσεις. Στο πλαίσιο συνεργασίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με τη μεγαλύτερη διαφημιστική εταιρεία στην Ελλάδα, την Bold Ogilvy, φοιτητές του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ από το τρίτο εξάμηνο σπουδών και άνω χωρίστηκαν σε πενταμελείς ομάδες και δημιούργησαν ένα σενάριο αποτυπωμένο σε βίντεο διάρκειας τριών λεπτών. «Κατέγραψαν», με τη δική τους ματιά, το Αριστοτέλειο, το μέγεθός του στην ευρύτερη περιοχή, την ιστορικότητά του, της υψηλής ποιότητας εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητές του, την αειφόρο ανάπτυξή του, την ελεύθερη προσβασιμότητά του, τη μεγάλη κοινωνική προσφορά του στην πόλη, αλλά και στην ευρύτερη ελληνική κοινωνία και οικονομία.

Η Επιτροπή Επιλογής Διαγωνιστικού Διαφημιστικού Σποτ για το ΑΠΘ αποτελείται από τον Πρόεδρο του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητή Γεώργιο Τσουρβάκα, τον Αν. Καθηγητή του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ, Περικλή Πολίτη, τον Επίκ. Καθηγητή του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ, Βασίλη Βαμβακά, το μέλος ΕΕΠ Λίλη Μπάνου και το μέλος ΕΔΙΠ Κλειώ Κεντερελίδου.

Οι φοιτητές που πήραν μέρος στη δημιουργία των σποτ είναι οι: Βασίλης Δημόκας, Χρήστος Παρδάλης, Μυρτώ Δέλκου, Αλεξάνδρα Ιωάννου, Μαρία Ιωάννα Λαζάρου, Χριστίνα Μαμτουμίδου, Ειρήνη Παντελίδου, Παναγιώτα Τζιoβανάκη, Ελισάβετ Τουλή, Πηνελόπη Αναστασιάδου, Αλεξία Κούβελα, Κάτια Πάντσιου, Νεκταρία Κωνσταντινίδου, Χρήστος Γιαννόπουλος, Βασίλης Μαντζανάς.

H πρόταση  που επιλέχθηκε από την Επιτροπή Επιλογής Διαγωνιστικού Διαφημιστικού Σποτ είναι του Βασίλη Δημόκα.