Το ΑΠΘ υποδέχεται τη Χορωδία «Edinburgh University Renaissance Singers»

Tο Τμήμα Μουσικών Σπουδών και η «Χορωδία Γιάννης Μάντακας» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης υποδέχονται τη Χορωδία «Edinburgh University Renaissance Singers» και συμπράττουν μαζί της σε μια βραδιά χορωδιακής μουσικής με έργα της Αναγέννησης και έργα σύγχρονων Ελλήνων συνθετών.

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί σήμερα, Πέμπτη 19 Απριλίου 2018, στις 21:00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Χαιρετισμός του Προέδρου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητή Αιμιλίου Καμπουρόπουλου

Χορωδία «EDINBURGH UNIVERSITY RENAISSANCE SINGERS»

Διεύθυνση: Noel O’ Regan

Claudio Monteverdi (1567-1643) «Cantate Domino»

Thomas Tallis (c. 1515-1585) «Salvator mundi, salva nos»

Francisco Guerrero (1528-1599) «Maria Magdalena»

William Byrd (c. 1549-1623) «Come, woeful Orpheus»

Giovanni P. da Palestrina (1525-1594) «Sicut cervus desiderat»

James Macmillan (b. 1959) «O Radiant Dawn»

Orlandus Lassus (c. 1532-1594) «Surrexit pastor»

Χορωδιακό Εργαστήρι του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ

Διεύθυνση: Εριφύλη Δαμιανού

Jacques Arcadelt (1504-1568) «Ave Maria»

Gionanni Gastoldi (1550-1622) «Tutti venite armati»

Orlando di Lasso (1532-1594) «Madonna ma pieta»

Pierre Passereau (1509-1547) «Il est bel et bon»

ΧΟΡΩΔΙΑ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΤΑΚΑΣ» ΑΠΘ

Διεύθυνση: Εριφύλη Δαμιανού

Θ. Αντωνίου (1935-) «Μοιρολόι»

Θ. Αντωνίου (1935-) «Στ’ άλογα»

Μ. Θεοδωράκης (1925-) «Με το λύχνο του άστρου» (χορωδιακή επεξεργασία Παναγή Μπαρμπάτη)

ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΤΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ

«Edinburgh University Renaissance Singers»

Χορωδιακό Εργαστήρι Τμήματος Μουσικών Σπουδών  ΑΠΘ

Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» ΑΠΘ

Thomas Morley (1557/58-1602) «Sing we and chant it»

Thomas Morley (1557/58-1602) «In the merry month of May»

Διεύθυνση: Noel O’Regan

M. Θεοδωράκης (1925- ) «Άρνηση»

Μ. Χατζηδάκις (1925-1994) «Τσάμικος»

Πιάνο: Γιώργος Γεωργιάδης

Φλάουτο: Σοφία Λιολιοπούλου

Κλαρινέτο: Μηνάς Τσαβδάρης-Βαλλιάνος

Η Χορωδία Edinburgh University Singers, ιδρύθηκε το 1945 και συνεχίζει την αδιάλειπτη πορεία της συμμετέχοντας σε όλες τις εκδηλώσεις του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου, αλλά και σε συναυλίες χορωδιακής μουσικής στο Ηνωμένο Βασίλειο και άλλες χώρες της Ευρώπης. Το ρεπερτόριό της είναι κυρίως a capella χορωδιακή μουσική της Αναγέννησης και μεγάλα έργα για χορωδία και ορχήστρα, όπως Ορατόρια και Λειτουργίες. Τη χορωδία διευθύνει ο Noel O’ Regan.

Η ιστορική Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ ιδρύθηκε το 1953 από τον Γιάννη Μάντακα, με σκοπό την καλλιέργεια της μουσικής ανάμεσα στους φοιτητές και γενικότερα στους νέους της πόλης. Ξεπέρασε όμως το πανεπιστημιακό πλαίσιο, ανέπτυξε πολυεπίπεδη δράση και έχει σημαντική προσφορά στη μουσική ζωή της Θεσσαλονίκης και όλης της Ελλάδας, ταυτόχρονα με μια σταθερή παρουσία στο εξωτερικό. Έχει συμπράξει με τις περισσότερες ελληνικές συμφωνικές ορχήστρες, όπως την ΚΟΘ, την ΚΟΑ και την ΕΡΤ, καθώς και τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης. Η Χορωδία συνεργάζεται σταθερά με τα χορωδιακά και οργανικά σύνολα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών και την Ορχήστρα του ΑΠΘ, συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις του Πανεπιστημίου.

Το Χορωδιακό Εργαστήρι του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ είναι μια νεοσύστατη χορωδία που ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2016. Τα μέλη του είναι φοιτητές του Τμήματος που ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τη μελέτη και την παρουσίαση της χορωδιακής μουσικής. Το ρεπερτόριο της ομάδας αποτελείται από ξένα και ελληνικά χορωδιακά έργα, ενώ δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ανάδειξη έργων σύγχρονων Ελλήνων δημιουργών. Η χορωδία έχει κάνει ήδη πολλές εμφανίσεις, αποσπώντας εξαιρετικές κριτικές.

Τις Χορωδίες του ΑΠΘ διευθύνει η Εριφύλη Δαμιανού.