Η Ερευνητική Υποδομή FoodOmicsGR διοργανώνει και σας προσκαλεί σε δύο ημερίδες με θέμα:
Εθνική Ερευνητική Υποδομή FoodOmicsGR_RI:
Ενδελεχής Χαρακτηρισμός και ανάδειξη της αλυσίδας αξίας των Ελληνικών Τροφίμων
12 Σεπτεμβρίου 2022, 12:00-18:00 ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ, 3ης Σεπτεμβρίου Πανεπιστημιούπολη ΑΠΘ, Θεσσαλονίκη.
20 Σεπτεμβρίου 2022, 12:00-18:00, Μεγάλη Αίθουσα Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).
Η εθνική Ερευνητική υποδομή FoodOmicsGR συντονίζει το έργο 8 Ιδρυμάτων (ΑΠΘ, ΕΚΠΑ, ΓΠΑ, Παν. Ιωαννίνων, Παν.
Κρήτης, Παν. Αιγαίου, Διεθνές Πανεπιστήμιο, ΙΙΒΕΑΑ) στον ενδελεχή χαρακτηρισμό τροφίμων με στόχο την ανάδειξη
της ποιότητας και των μοναδικών χαρακτηριστικών των ελληνικών τροφίμων. Με χρηματοδότηση 3 εκ. Ευρώ έως το
τέλος του 2022 η Ερευνητική υποδομή έχει υλοποιήσει 500 ανθρωπομήνες εργασίας για νέους ερευνητές (υποψ.
διδάκτορες, μεταδιδάκτορες) οι οποίοι σε συνέργεια με 60 μέλη τακτικού προσωπικού (ΔΕΠ και ερευνητές)
εργάζονται σε τομείς όπως γενομική, πρωτεομική, μεταβολομική, στοιχειακή μεταβολομική, έλεγχο επιμολυντών για
την εναρμόνιση μεθόδων και πρωτοκόλλων και την αναβάθμιση τεχνολογιών και ενίσχυση της υποδομής.