ΣΤ´ Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: «Ιστορία και Γραμματεία για τον άγιο Δημήτριο και την πόλη του από τον 8ο ώς το 12ο αιώνα»

Το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ και το Δίκτυο Κειμενικής και Ερμηνευτικής Εκκλησιαστικής Παραδόσεως (ΚΕΕΠ), ένα από τα ανεγνωρισμένα θεματικό Δίκτυα της Επιτροπής Ερευνών του ΑΠΘ, συνδιοργανώνουν την ΣΤ´ Επι­στη­μονική Ημερίδα με θέμα: «Ιστορία και Γραμματεία για τον άγιο Δημήτριο και την πόλη του από τον 8ο ώς το 12ο αιώνα». Στην Ημερίδα, η οποία θα πραγμα­το­ποιηθεί στο Δ´ Αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής (1ος όροφος) την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου, ώρα 10.15 π.μ., θα συμμετάσχουν καθηγητές από Τμήματα της Θεο­λο­γικής και Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, οι οποίοι συνεργάζονται ερευ­νη­τικά στο πλαίσιο του Δικτύου ΚΕΕΠ και δραστηριοποιούνται στο πεδίο έρευνας και μελέτης της ιστορίας, της γραμματείας και της τέχνης που σχετίζεται με την τιμή του αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη και το βυζαντινό κόσμο. Φέτος το χρονικό πλαίσιο μελέτης έχει οριστεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά από τον 8ο ώς το 12ο αιώνα.