B΄ επιστημονική διημερίδα για τον τουρισμό από την Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ.

Ο τουρισμός αποτελεί ένα πολυσύνθετο φαινόμενο, σημείο σύγκλισης και αντικείμενο έρευνας ποικίλων επιστημονικών κλάδων. Επιπλέον, σήμερα σε περίοδο οικονομικής κρίσης, αποτελεί το βασικό πυλώνα για την οικονομική ανάπτυξη της χώρας. Γι’αυτούς τους λόγους, η Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. διοργανώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά, μετά την απήχηση της περσινής διοργάνωσης, Διεπιστημονική Διημερίδα με κύριο άξονα τον Τουρισμό.

Στόχος της διοργάνωσης είναι η διερεύνηση του φαινομένου του Τουρισμού μέσα από μία διεπιστημονική θεώρηση, καταδεικνύοντας παράλληλα την αναγκαιότητα να συνεξετασθούν τα προβλήματα που ανακύπτουν και οι προοπτικές που αναπτύσσονται από τη συνεργασία της ακαδημαϊκής κοινότητας και των επαγγελματικών φορέων.

Για το σκοπό αυτό, προτείνονται εισηγήσεις που πραγματεύονται το φαινόμενο του τουρισμού σε θεωρητικό επίπεδο, καθώς και παρεμβάσεις σε στρογγυλά τραπέζια από επαγγελματίες του τουριστικού κλάδου.

Απώτερος στόχος της Διημερίδας είναι η συναγωγή πρακτικών συμπερασμάτων, η επισήμανση κατευθύνσεων και προτάσεων για την πορεία του τουρισμού, καθώς και η διεύρυνση της έρευνας στον τομέα αυτό.Θεματικές Ενότητες:

-Τουρισμός και Επικοινωνία [ΜΜΕ, Νέα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, Πολιτική]
-Τουρισμός και Παιδεία [Εκπαίδευση και Παιδεία]
-Τουρισμός και Κοινωνική Ανθρωπολογία.
-Τουρισμός και κοινωνικές ομάδες [κοινωνική συμμετοχή-ηλικιακές κοινωνικές ομάδες -φύλο- ευπαθείς κοινωνικές ομάδες]
-Εναλλακτικές μορφές τουρισμού [Τοπικές κοινωνίες -Ανάπτυξη]

Υποβολή περιλήψεων ως τις 8 Ιουλίου (150 – 200 λέξεις): Τίτλος – Ιδιότητα – e-mail
– λέξεις κλειδιά στο gartzonis@gmail.com.

Η Πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής

Καθ. Τέσσα Δουλκέρη