Ημερίδα για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Δασών από το Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του ΑΠΘ, με τίτλο: “Κλιματική Αλλαγή-Δασικές Πυρκαγιές-Βιώσιμη Ανάπτυξη: Η περίπτωσης της Βόρειας Έυβοιας”

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Δασών,
21η Μαρτίου 2022, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, ώρα 10.30-13.00.

Την Ημερίδα διοργανώνει το Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του ΑΠΘ.

Τα δάση αποτελούν θεμελιώδη οικοσυστήματα του πλανήτη που μεταξύ άλλων συμβάλλουν στη διατήρηση της βιοποικιλότητας, στο μετριασμό της κλιματικής μεταβολής, μέσω της απορρόφησης και αποθήκευσης του CO2, στην προστασία των εδαφών, στη ρύθμιση της υδατικής οικονομίας και τη βελτίωση της ποιότητας της ατμόσφαιρας.

Σκοπός της ημερίδας είναι η  ανάδειξη της οικολογικής διάστασης των δασικών πυρκαγιών και του ρόλου της κλιματικής  αλλαγής στην αύξηση της συχνότητας και έντασης των δασικών πυρκαγιών που πλήττουν με δριμύτητα πολύτιμα δασικά οικοσυστήματα, δασικά είδη και πληθυσμούς με  μοναδικές γονιδιακές δεξαμενές και προσαρμογές, αφανίζουν ανθρώπινες ζωές, περιουσίες και τοπικές οικονομίες, καθώς και η παρουσίαση μεθόδων οικολογικής αποκατάστασης περιοχών που επλήγησαν, αλλά και καινοτόμων προσεγγίσεων για την προστασία πυροαπειλούμενων περιοχών.

Στο παραπάνω πλαίσιο, οι ομιλίες της εκδήλωσης, θα εστιάσουν στην ανασυγκρότηση της έντονα πληγείσας από δασικές πυρκαγιές περιοχής της Βόρειας Εύβοιας με έμφαση στο ΝΕΟ ΔΑΣΟΣ ως κέντρο της αειφορίας και της βιώσιμης ανάπτυξης της περιοχής, εισφέροντας εμπειρίες, γνώσεις, μεθόδους και καινοτομίες που αφορούν την οικολογική αποκατάσταση και τη βιώσιμη ανάπτυξή των πληγέντων περιοχών, καθώς και την προστασία πυροαπειλούμενων περιοχών, δημιουργώντας ένα πλαίσιο οδηγό για το μέλλον.

Οργανωτική Επιτροπή:

ΤΣΙΤΣΩΝΗ ΘΕΚΛΑ, Πρόεδρος Τμήματος Δασολογίας και ΦΠ, ΑΠΘ
ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ, Καθηγήτρια Τμήματος Δασολογίας και ΦΠ, ΑΠΘ
ΑΛΙΖΩΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, Αν. Καθηγήτρια Τμήματος Δασολογίας και ΦΠ, ΑΠΘ
ΤΣΙΩΡΑΣ ΠΕΤΡΟΣ, Επικ. Καθηγητής Τμήματος Δασολογίας και ΦΠ, ΑΠΘ

Την διοργάνωση της Ημερίδας υποστηρίζει η GFSA, Greek Forest Students’ Association Thessaloniki, μέλος του IFSA.

Πληροφορίες για την Ημερίδα :ΤΣΙΤΣΩΝΗ ΘΕΚΛΑ, tsitsoni@for.auth.gr  τηλ. 6936425285

Η ημερίδα θα μεταδοθεί ζωντανά και μέσω ηλεκτρονικής διεύθυνσης: https://www.auth.gr/video/video-imerida-gia-ton-eortasmo-tis-pagkosm/

Στον χώρο διεξαγωγής της, θα τηρηθούν όλα τα μέτρα ασφαλείας σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα.

Στο τέλος θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης της ημερίδας για  όλους/ες όσους/ες το επιθυμούν.

Πρόγραμμα Ημερίδας
10.00 – 10.30  Προσέλευση – Εγγραφή
10.30 – 11.15  Χαιρετισμοί

• Καθηγήτρια Θέκλα Τσιτσώνη, Προέδρος Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος ΑΠΘ
  • Καθηγητής Νικόλαος Παπαϊωάννου, Πρύτανης ΑΠΘ
  • Καθηγητής Δημήτριος Κωβαίος, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας ΑΠΘ
  • Καθηγητής Απόστολος Αποστολίδης, Κοσμήτορας Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος ΑΠΘ

11.00 – 11.15 Ενημερωτική Εισήγηση «Πυρκαγιές 2021: Η επόμενη ημέρα», Γενικός Διευθυντής Δασών και Δ.Π. του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας  Ευάγγελος Γκουντούφα

11.15 – 12.00  Κεντρική Ομιλία
Σ. Μπένος, Επικεφαλής της επιτροπής για την ανασυγκρότηση της Εύβοιας.
‘Το Δάσος στο Κέντρο της Ζωής, της Αειφορίας και  της Βιώσιμης Ανάπτυξης’

12.00 – 12.30  Ομιλίες

• Θ. Τσιτσώνη, Καθηγήτρια ΑΠΘ
    Οικολογική Αποκατάσταση Πυρόπληκτων Περιοχών. Η περίπτωση της Βόρειας Εύβοιας.

Α. Δημητρακόπουλος, Καθηγητής ΑΠΘ
«ΦΩΤΟΔΟΤΙΔΑ» Προστασία Πυροαπειλούμενων Περιοχών στη Δασοαστική Ζώνη υπό το πρίσμα της Κλιματικής αλλαγής»

Κώστας Παπασπυρόπουλος,  Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Δασολογίας & Φ.Π.
“Κλιματική Κρίση, Οικονομία του Δάσους και Βιώσιμη Ανάπτυξη”

12.30 – 13.00   Συζήτηση και λήξη της ημερίδας