Παρουσίαση βιβλίων της Αγγελικής Ζιάκα από τις Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Παρουσίαση τεσσάρων βιβλίων
από τις Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας,
στο Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης

Οι Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας παρουσιάζουν τα βιβλία της σειράς «Θρησκείες, Κοινωνίες και Πολιτισμοί από την Αρχαία στη Σύγχρονη Εποχή» στον χώρο του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης, στον 1o όροφο στην Αποθήκη Α’ του ΟΛΘ, την Πέμπτη, 1η Φεβρουαρίου 2018, στις 7 το απόγευμα.

Η παρουσίαση γίνεται με την ευκαιρία της προσθήκης των βιβλίων των συγγραφέων Γρηγόρη και Αγγελικής Ζιάκα στη βιβλιοθήκη και στο πωλητήριο του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης, όπου λειτουργεί από τον περασμένο Σεπτέμβριο η επιτυχημένη τριμερής έκθεση «Κοινοί Ιεροί Τόποι», ταυτόχρονα με το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και το Γενί Τζαμί.

Τα τέσσερα βιβλία που θα παρουσιαστούν είναι τα ακόλουθα:

1. Διαθρησκειακός Διάλογος: Η συμβολή της Μελέτης των Θρησκειών στην κατανόηση της θρησκευτικής ετερότητας (Γρηγόριος Ζιάκας – Αγγελική Ζιάκα)
  2. Θρησκείες, Κοινωνίες και Πολιτισμοί της Ασίας: Ινδοϊσμός – Βουδισμός – Τζαϊνισμός, Κίνα, Θιβέτ και Ιαπωνία (Γρηγόριος Ζιάκας)
  3. Το Kalām και τα ισλαμικά ρεύματα σκέψης (Αγγελική Ζιάκα)
  4. Το Ισλάμ στη Βυζαντινή, Μεταβυζαντινή και Νεότερη Ελληνική Γραμματεία (Αγγελική Ζιάκα)