Αναγόρευση σε Επίτιμο Διδάκτορα του Καθηγητή Bernhard Schölkopf από το Τμήμα Πληροφορικής ΑΠΘ

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Νικόλαος Παπαϊωάννου και ο Πρόεδρος του Τμήματος Πληροφορικής Καθηγητής Ελευθέριος Αγγελής έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην τελετή αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του Professor BERNHARD SCHӦLKOPF, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Ιουλίου 2022 και ώρα 19:30, στην Αίθουσα Τελετών του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ.

Τον έπαινο του τιμωμένου θα εκφωνήσει o Καθηγητής Ιωάννης Πήτας.

Στην αντιφώνησή του, ο Professor Bernhard Schölkopf θα διαπραγματευτεί το θέμα: “From statistical to causal artificial intelligence”.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί και μέσω live-steraming.

Βιογραφικό Professor BERNHARD SCHӦLKOPF:

Τα επιστημονικά ενδιαφέροντα του Καθηγητή Bernhard Schölkopf συμπεριλαμβάνουν τη μηχανική μάθηση και την αιτιατή  συναγωγή. Οι μέθοδοί του έχουν εφαρμοστεί σε ποικίλα πεδία, από την επίλυση προβλημάτων στο χώρο της βιοϊατρικής έως την υπολογιστική φωτογραφία και την αστρονομία.
Ο Καθηγητής Schölkopf, πριν αναλάβει διευθυντής στο Ινστιτούτο Max Planck το 2001, εκπόνησε επιστημονική έρευνα στην εταιρεία AT&T Bell Labs, στο ερευνητικό κέντρο GMD FIRST στο Βερολίνο και στο εργαστήριο της Microsoft Research στο Cambridge.
Είναι μέλος της Γερμανικής Ακαδημίας Επιστημών Leopoldina. Έχει τιμηθεί με πολλά βραβεία, όπως το J.K. Aggarwal  της διεθνούς Ένωσης για την  Αναγνώριση Προτύπων (IARP), το βραβείο της  Ακαδημίας Επιστημών και Ανθρωπιστικών Επιστημών του Βερολίνου-Βρανδεμβούργου (BBAW), το βραβείο Milner της Βασιλικής Εταιρείας στο Ηνωμένο Βασίλειο, το βραβείο Leibniz, το Ευρωπαϊκό Βραβείο Επιστήμης Körber και το βραβείο Frontiers of Knowledge του Ισπανικού Ιδρύματος BBVΑ.
Είναι ένας διακεκριμένος ερευνητής της Amazon. Τυγχάνει εταίρος (fellow) της Ένωσης Υπολογιστικών Μηχανών (ACM) και του προγράμματος CIFAR  «Μάθηση σε Μηχανές και στον Εγκέφαλο» (Learning in Machines and Brains). Κατέχει θέση καθηγητή στο Ελβετικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Ζυρίχης (ETH).

Ο Καθηγητής Schölkopf είναι συνιδρυτής της σειράς θερινών σχολείων Μηχανικής Μάθησης.  Συνέβαλε στην ίδρυση του επιστημονικού περιοδικού ανοιχτής πρόσβασης  Journal of Machine Learning Research, που θεωρείται σήμερα η ναυαρχίδα των περιοδικών στο συγκεκριμένο ερευνητικό πεδίο.