Ημερίδα ενημέρωσης (Info day) με τίτλο “Ανοικτό μάθημα στο Διαδίκτυο για την Python και διαλογικοί πράκτορες (έργο colMOOC)”

Η Ημερίδα διεξάγεται Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου στο αμφιθέατρο ΚΕΔΕΑ με ώρα έναρξης χαιρετισμών 11:00.

Λεπτομέρειες στη σελίδα: https://sites.google.com/view/python-colmooc/home

Η Ημερίδα αποτελεί δράση του Ευρωπαϊκά χρηματοδοτούμενου έργου το οποίο συντονίζει το Πανεπιστήμιό μας με τίτλο “colMOOC: Ενσωμάτωση διαλογικών πρακτόρων και Learning Analytics σε MOOCs”.

Στην Ημερίδα:

α) Θα παρουσιαστεί ένα Μαζικό Ανοικτό Διαδικτυακό Μάθημα (Massive Open Online Course ή MOOC) το οποίο θα προσφερθεί ελεύθερα μέσω διαδικτύου σε κάθε ενδιαφερόμενο, προβάλοντας το ρόλο του ΑΠΘ ως παρόχου υπηρεσιών διά βίου εκπαίδευσης και μέσω μαθημάτων τύπου MOOC.

β) Θα σχολιαστούν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του τεχνολογικού περιβάλλοντος όπως η ενσωμάτωση ενός “έξυπνου” εκπαιδευτικού πράκτορα (agent) και η χρήση εργαλείων μαθησιακής αναλυτικής (learning analytics).

Επίσης θεωρούμε πως η προσπάθεια αυτή τονίζει την εκπαιδευτική εξωστρέφεια του Πανεπιστημίου μας, θέμα που έχουμε κατά καιρούς συζητήσει στις συναντήσεις μας στην Κοσμητεία.

Θα είναι χαρά και τιμή για όλη την ομάδα του έργου η παρουσία σας στην Ημερίδα,

Την Ημερίδα έχουν προσκληθεί να χαιρετήσουν και οι Πρυτανικές αρχές,

Στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνηση,

Με εκτίμηση,