Εκπαιδευτική Εκδρομή στον Νομό Σερρών για τους ταξιδιωτικούς δημοσιογράφους του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Τριανταπέντε Έλληνες και αλλοδαποί φοιτητές του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, μέλη των #AUThTravelJournalists, επισκέφθηκαν τον νομό Σερρών, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής για τη διαπολιτισμική επικοινωνία και την ταξιδιωτική δημοσιογραφία.
Η βιωματική αυτή δράση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Επιμελητηρίου Σερρών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στις 18/5/2017, και εντάσσεται στην ευρύτερη εκπαιδευτική διαδικασία αναφορικά με τη βιωματική προσέγγιση του ταξιδιού, της δημοσιογραφίας, της επικοινωνίας και της διαπολιτισμικότητας, που υλοποιείται υπό την επιστημονική καθοδήγηση των μελών του Επιστημονικού Διδακτικού Προσωπικού του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ – ΑΠΘ, Δρ Φανή Γαλατσοπούλου και Δρ Κλειώ Κεντερελίδου.
Η πολυπολιτισμική αυτή ομάδα αποτελείτο από φοιτητές του προπτυχιακού αγγλόφωνου βιωματικού μαθήματος ‘Travel Journalism and Communication’ (http://traveljournalism.jour.auth.gr ) από Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Φινλανδία, Ολλανδία, Γερμανία, Ουκρανία, Πολωνία, Μαυροβούνιο, Αρμενία, Πακιστάν και Λίβανο. Στην εκδρομή συμμετείχε και μια οικογένεια προσφύγων από τη Συρία, η οποία διαμένει στο προσφυγικό κέντρο φιλοξενίας στα Διαβατά Θεσσαλονίκης.
Οι συμμετέχοντες περιηγήθηκαν στον Νομό Σερρών σε ένα ταξίδι εξοικείωσης με την τοπική ιστορία, τον πολιτισμό, το φυσικό περιβάλλον και τη γαστρονομία, που σχεδίασε για αυτό το σκοπό το Επιμελητήριο Σερρών και περιλάμβανε την επαφή και τη συνύπαρξη με ειδικούς επιστήμονες, επιχειρηματίες και την τοπική κοινωνία.
Οι φοιτητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο της Αμφίπολης, το σπήλαιο της Αλιστράτης, σε μνημεία στο κέντρο της πόλης των Σερρών, στο οχυρό Ρούπελ και τη λίμνη Κερκίνη και ενημερώθηκαν, από τον αντιπρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου του Επιμελητηρίου Σερρών, κ Δημήτριο Γιαννάκη, για τις δραστηριότητες και πρωτοβουλίες του Επιμελητηρίου σχετικά με τη στήριξη της τοπικής επιχειρηματικότητας και τη συμβολή της στην τουριστική προβολή του Νομού.
Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής, οι φοιτητές/τριες σε ρόλο ταξιδιωτικών δημοσιογράφων και επικοινωνητών, ως #AUThTravelJournalists , πρόβαλλαν τα μέρη αυτά, δυναμικά και σε πραγματικό χρόνο, με κειμενικές αναρτήσεις και φωτογραφίες στα κοινωνικά μέσα επικοινωνίας (social media) και σε διάφορες γλώσσες, αναδεικνύοντας την τοπική ιδιαιτερότητα της τουριστικής φυσιογνωμίας της περιοχής αλλά και τον έντονο διαπολιτισμικό χαρακτήρα τόσο της περιοχής των Σερρών βάσει της ιστορίας και του πολιτισμού, όσο και της ίδιας τους της ομάδας ως ένα ζωντανό παράδειγμα διεθνούς ομαδο-συνεργατικότητας νέων με διαφορετικές κοινωνικές προσεγγίσεις και προσλαμβάνουσες.