Διάλεξη με θέμα «Η Πρώτη Φωτογραφία μιας Μαύρης Τρύπας».

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ομιλία του Καθηγητή του Πανεπιστημίου της Αριζόνα, κ. Δημητρίου Ψάλτη (Breakthrough Prize 2020)

Ο Τομέας Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ και η Ελληνική Εταιρεία Σχετικότητας, Βαρύτητας και Κοσμολογίας σας προσκαλούν στη δημόσια διάλεξη του Καθηγητή του Πανεπιστημίου της Αριζόνα κ. Δημητρίου Ψάλτη (Breakthrough Prize 2020) που θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ την Τρίτη 3 Μαρτίου 2020, ώρα 20:00, με τίτλο:

«Η Πρώτη Φωτογραφία μιας Μαύρης Τρύπας».

Ο κ. Ψάλτης, απόφοιτος του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ, είναι Επιστημονικός Συντονιστής της διεθνούς συνεργασίας «Event Horizon Telescope» που το 2019 κατέγραψε την πρώτη φωτογραφία μιας μελανής οπής. Στην ομιλία του θα παρουσιάσει τις τεχνολογικές εξελίξεις που χρειάστηκε να συντελεστούν, προκειμένου αυτό το μοναδικό επίτευγμα να καταστεί εφικτό, αλλά και τους επιστημονικούς δρόμους που ανοίγει αυτό το αποτέλεσμα.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Πρυτανείας του ΑΠΘ.