8 Μάρτη 2020 – Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων των Γυναικών

Διεκδικούμε:

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ
ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ

Στόχος μας είναι η δημιουργία μιας κουλτούρας στο ΑΠΘ που αντιτάσσεται στην έμφυλη βία,
δεν την ανέχεται και προάγει υγιείς σχέσεις με έμφαση στο σεβασμό, στη συναίνεση και στην
ισότητα.

1. Σεμινάριο: Μηδενική ανοχή στην κουλτούρα του βιασμού
Οργάνωση: Επιτροπή Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ.
Υπεύθυνη: Δήμητρα Κογκίδου, καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, πρόεδρος της
Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ.
Πότε: Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020, 12:00 – 14:30
Που: Παιδαγωγική Σχολή, Λυόμενο Κτήριο, Αίθουσα 1.
Στόχος του σεμιναρίου είναι η ανάλυση της έννοιας της ‘’κουλτούρας του βιασμού’’ που περιλαμβάνει τις πολιτισμικές πρακτικές που αποδέχονται, αιτιολογούν, υποστηρίζουν -με άμεσο ή έμμεσο τρόπο-, ή/και ανέχονται την έμφυλη βία. Στη συνέχεια, θα αναλυθεί η πυραμίδα της κουλτούρας του βιασμού και θα συζητηθούν παραδείγματα αυτής της κουλτούρας –σε ατομικό και θεσμικό επίπεδο. Τέλος, θα συζητήσουμε για το πώς θα αντιταχθούμε στην κουλτούρα του βιασμού, δεν θα την ανεχόμαστε, δεν θα την καλλιεργούμε αλλά θα προάγουμε μια κουλτούρα συναίνεσης.

2. Βιωματικό εργαστήρι: Σεξιστική ρητορική και έμφυλη βία
Οργάνωση: Επιτροπή Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ.

Συντονισμός: Χριστίνα Αθανασιάδου, αναπλ. καθηγήτρια, Τμήμα Ψυχολογίας, μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ.
Συμμετέχουν: Αναστασία Φλούλη, συμβουλευτική ψυχολόγος, υποψήφια διδακτόρισσα του Τμήματος Ψυχολογίας Α.Π.Θ. και Γεωργία Τερζόγλου, ψυχολόγος, μέλος της ομάδας του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών Θεσσαλονίκης.
Πότε: Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020, 13:30 – 16:00,
Που: Αμφιθέατρο της Νέας Πτέρυγας της Φιλοσοφικής Σχολής.
Απευθύνεται σε φοιτητές και φοιτήτριες του Α.Π.Θ.
Στόχος του εργαστηρίου είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των συμμετεχουσών/όντων σε θέματα σεξιστικής ρητορικής, άμεσων και έμμεσων έμφυλων διακρίσεων στον προφορικό λόγο (π.χ. σεξιστικό χιούμορ, πείραγμα στο δρόμο) καθώς και στην έμφυλη βία, τις μορφές της, τα προειδοποιητικά σημάδια και την αντιμετώπισή της.

3. Βιωματικό εργαστήρι: Πρόσκληση σε τσάι: Αφηγήσεις & επαναφηγήσεις της κουλτούρας του βιασμού
Οργάνωση: Επιτροπή Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ, σε συνεργασία με το Εργαστήρι Αφηγηματικής Έρευνας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Κατερίνα Κίτση-Μυτάκου, καθηγήτρια, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας, μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ.
Πότε: Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020, 14:00-16:30
Που: Αίθουσα Η, Ισόγειο Νέου Κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής
Είναι η συναίνεση τόσο απλή όσο το τσάι; Πώς ορίζεται η σεξουαλική παρενόχληση; Ποιο φύλο αφορά; Τι είναι η πυραμίδα της κουλτούρας του βιασμού; Πως συνδέονται οι πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης με τα έμφυλα στερεότυπα ή/και τις ανατροπές τους;
Στόχος του βιωματικού αυτού εργαστηρίου είναι να προσεγγίσει τα παραπάνω ερωτήματα μέσα από αφηγήσεις και αυτοσχεδιασμούς. Θα μοιραστούμε καθημερινές ιστορίες που βιώνουμε και θα τις επαναφηγηθούμε με σκοπό να αντιληφθούμε καλύτερα πως κατασκευάζονται τα κυρίαρχα έμφυλα μοντέλα που ενισχύουν πολιτικές σωματικής ή λεκτικής βίας, και πως επίσης μπορούμε να έχουμε ενεργό ρόλο στην αντιμετώπισή τους.

Για τη συμμετοχή σας στο εργαστήρι είναι απαραίτητη η συμπλήρωση ηλεκτρονικής φόρμας:
https://forms.gle/PBMF3jRfe1TMnbqi9 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2020.