Ανακοίνωση της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΑΠΘ,

Εκ μέρους των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Αιγαίου, καθώς και της Ελληνικής Εταιρείας Γυναικών Πανεπιστημιακών, σας ενημερώνουμε ότι έχουμε συνυπογράψει και απευθύνει στη Γενική Γραμματέα Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων επιστολή στην οποία ζητούσαμε την άμεση ενεργοποίηση συντονισμένης εθνικής καμπάνιας για την ενημέρωση των γυναικών που υφίστανται βία και τη λήψη έκτακτων μέτρων για την προστασία των θυμάτων ενδοοικογενειακής βίας εν μέσω πανδημίας COVID-19.

Προφανώς και θα είμαστε στη διάθεσή της για την εξειδίκευση των μέτρων και σε ότι άλλο μπορούμε να βοηθήσουμε. Στη σελίδα της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ στο Facebook –ιδιαίτερα αυτήν την περίοδο– υπάρχει διαρκής ενημέρωση για το θέμα.

Ενημερωτικά

Κατά την περίοδο αυτή υπάρχει διεθνώς μια απότομη αύξηση της ενδοοικογενειακής βίας και το «Μένουμε Σπίτι», δηλ. ο χώρος που θα έπρεπε να παρέχει ασφάλεια και προστασία, δεν είναι ασφαλής για όλες. Παράλληλα, οι διέξοδοι διαφυγής στενεύουν ασφυκτικά σε μια περίοδο που δυσχεραίνεται η προσπάθεια των γυναικών να αναζητήσουν βοήθεια ή συμβουλή και η πρόσβασή τους στην προστασία, ενώ το σύστημα υποστήριξης θα πρέπει να πάρει άμεσα μέτρα για να μπορεί να ανταποκριθεί αποτελεσματικά στις συνθήκες αυτές.

Μένουμε σπίτι. Μένουμε ασφαλείς αλλά δεν μένουμε σιωπηλές. Η παραμονή στο σπίτι δεν σημαίνει ανοχή στη βία. Όταν το σπίτι δεν είναι ασφαλές καταφύγιο, υπάρχει διέξοδος

Βλ. Εάν υφίστασαι βία στο σπίτι, κάλεσε στη γραμμή SOS 15900 https://www.youtube.com/watch?v=oCGFDpoyfn4&feature=emb_logo

Μπορείτε να καλέσετε στην τηλεφωνική γραμμή SOS 15900 (παραμένει ανοιχτή 24 ώρες το 24ωρο,κάθε μέρα), ή να επικοινωνήσετε με κάποιο από τα συμβουλευτικά κέντρα που παραμένουν σε λειτουργία (βρείτε τα στοιχεία επικοινωνίας εδώ: https://kethi.gr/symvoyleytika-kentra/) Αν δεν μπορείτε να τηλεφωνήσετε, στείλτε email στο sos15900@isotita.gr

Πληροφορίες για τους τρόπους επικοινωνίας με τα Συμβουλευτικά Κέντρα και τις διευθύνσεις, μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες www.isotita.gr και www.womensos.gr